Co oznacza taki opis rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego?

Dzień Dobry Mam takie pytanie odebrałem wczoraj badanie rezonansu odcinka ledzwowego i wyszło mi na nim :Odcinkowe pogrubienie ściany odbytnicy masy kałowe co to moze oznaczać dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety to lakoniczne stwierdzenie trudno interpretować bez znajomości pacjenta – jego schorzeń, dolegliwości czy przyczyny wykonania badania MRI.

Na pewno konieczne jest skonsultowanie wyniku z lekarzem, który zlecił badanie, a jeżeli ma Pan jakieś dolegliwości z końcowym odcinkiem układu pokarmowego, to wskazana byłaby także konsultacja z proktologiem. Specjalista może zadecydować o konieczności wykonania kolonoskopii, która wskaże przyczynę pogrubienia ściany odbytnicy. Jej źródłem bowiem może być stan zapalny, ale też nowotwór – niestety na podstawie Pańskiej wypowiedzi nie sposób domniemywać czegokolwiek. Masy kałowe są prawdopodobnie skutkiem zaparć, niewykluczone, że permanentnych.

Być może przydatny okaże się także nasz artykuł, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit-i-odbytu-nowotwor-jelit-zespol-jelita-drazliwego-zylaki-i-szczelina-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.