Co oznacza taki opis w badaniu 34- latki?

Witam. W opisie z rtg kręgosłupa lędźwiowego a-p i boczne jest napisane: Dyskretna prawoboczna skolioza w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Części kostne bez zmian. Asymetryczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L4-L5 po stronie lewej. Natomiast w opisie rtg kręgosłupa szyjnego a-p i boczne : Spłycona lordoza szyjna. Części kostne przestrzenie międzykręgowe prawidłowe. Co to wszystko oznacza? Czy mam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis Pani badania nie wskazuje na żadne poważne schorzenia, choć oczywiście pod uwagę należy wziąć ewentualne dolegliwości. Skolioza jest wadą postawy, która w przeważającej części pojawia się u dzieci na etapie wzrostu – więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skolioza.

Przewężenie przestrzeni na poziomie L4-L5 w odcinku lędźwiowym oznacza pewnie niewielką przepuklinę, czyli wysunięcie dysku, co powoduje destabilizację kręgosłupa i w niektórych przypadkach jest źródłem bólu. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Natomiast lordoza szyjna jest naturalnym wygięciem kręgosłupa, który nie jest prosty, lecz na poszczególnych odcinkach – zakrzywiony po to, by lepiej przyjmować i amortyzować obciążenia. Zniesienie lordozy jest procesem zwyrodnieniowym (do którego najczęściej dochodzi w miarę upływu czasu) powodującym, że kręgosłup traci właściwy sobie kształt. O lordozie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Wszystkie zmiany, opisane w wyniku badania (poza skoliozą), mogą być zwyrodnieniami pojawiającymi się na przestrzeni lat z powodu np. nadużyć czy niewłaściwej postawy ciała, braku aktywności fizycznej czy po prostu zużywania struktur kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.