Co oznacza takie brązowe plamienie?

Okres spóźniał mi się 12 dni. Wykonałam dwa testy ciążowe z kilkudniowym odstępem czasu i oba wyniki negatywne. Od 12 dni codzienne lekkie bóle podbrzusza. Dziś ból zdecydowanie się nasilił i zauważyłam lekkie plamienie o niewyrazistym kolorze. Czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli Pani okres był wcześniej regularny, a aktualna miesiączka spóźniła się o 12 dni, to warto wykonać test ciążowy jeszcze raz lub skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ciążę. Testy ciążowe są stosunkowo dokładne, ale czasami mogą wykazać wynik fałszywie negatywny, szczególnie jeśli są przeprowadzane zbyt wcześnie.

Jeśli ciąża jest na pewno wykluczona, a bóle podbrzusza i plamienia będą występować dalej lub się nasilą, to warto skonsultować się z ginekologiem. Takie objawy mogą wskazywać na problemy zdrowotne, wywołane między innymi stanami zapalnymi, endometriozą, torbielą jajnika lub być wywołane przez zaburzenia hormonalne (może na to wskazywać brązowa krew). Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania, aby ustalić dokładną przyczynę objawów.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w pytaniach innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-brak-miesiaczki-i-brazowe-plamienia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-spozniajacy-sie-okres-i-brazowe-plamienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.