Co oznacza ten biały nalot na łechtaczce?

Kobieta lat 19 Mam biały nalot na łechtaczce i pochwie ale dostałam okresu i nie wiem czy zgłosić się do ginekologa. Dodam że to swędzi I trochę piecze.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zalecamy umówienie wizyty u ginekologa po zakończeniu okresu, wówczas będzie mieć Pani pewność, że wizyta nie ograniczy się wyłącznie do wywiadu lekarskiego, a wyniki ewentualnych badań będą wiarygodne. Jeżeli jednak zdecyduje się Pani na wizytę podczas okresu, należy o tym fakcie poinformować lekarza oraz zadbać o odpowiednią higienę.

Biały nalot na łechtaczce może być spowodowany grzybicą pochwy. W celu potwierdzenia grzybicy lekarz podczas wizyty może wykonać posiew i badanie mikroskopowe pobranego z pochwy materiału. W zależności od nasilenia objawów zostanie dobrane odpowiednie leczenie. Zazwyczaj opiera się ono na przyjmowaniu leków przeciwgrzybicznych, które mogą mieć postać tabletek, globulek lub kremach dopochwowych. Podczas okresu leczenie preparatami dopochwowymi powinno zostać przerwane, ponieważ ich działanie może być nieskuteczne. Więcej na temat grzybicy może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy.

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-dziwny-nalot-na-pochwie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-serowate-uplawy-i-swedzenie-w-okolicach-pochwy-a-grzybica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.