Co oznacza ten opis badania wątroby u 35-latki?
Dzień dobry, jestem mężczyzna i mam 35 lat. Otyłość znaczna, siedzący tryb życia od 12 lat. Mam rozpoznany nowotwór wątroby ale lekarz postawił niejednoznaczna diagnozę na podstawie badań USG i MRI wątroby. Mój opis MRI „ wątroba niepowiekszona, w prawym płacie w segmencie 7 widoczna zmiana o wymiarach 20x18 mm, o nieco obniżonym sygnale w T1, silnie, guzkowo, centralnie wzmacniająca po kontraście, w badaniu dynamicznym nabierająca kontrastu od centrum do obwodu, w sekwencji po 20 min. z silniej zaznaczonym centrum, pozostaje hyperintensywna; nie wykazuje cech restrykcji dyfuzji - w obrazie MR o łagodnej morfologii wzmocnienia - w diagnostyce należy uwzglednic FNH, gruczolaka - wskazana wczesna kontrola” Markery nowotworowe w normie. Pytanie co mam z tym dalej robic bo lekarz nie wie na 100% co mi jest dolega (może gruczolak, może FNH) i zalecił jedynie rezonans za pol roku. Czy nie powinienem mieć wyciętej tej zmiany? Zrobionej biopsji? Jakie badania mogę jeszcze wykonac? W rodzinie dużo osób zmarło na różne nowotwory i nie chciałbym bezczynnie czekać. Bardzo dziękuje za pomoc

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu
Dzień dobry, opis badań najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym, bądź lekarzem, który je zalecił. To on najlepiej zna dany przypadek i będzie w stanie od razu dobrać odpowiednie leczenie. Opis badania histopatologicznego, wymazu, czy badania krwi ma bardzo duże znaczenie w dalszym przebiegu leczenia, dlatego tak ważne jest prawidłowe zdefiniowanie wyników. Lekarz, który już zna przypadek weźmie pod uwagę wiele czynników, które sami możemy uważać za nieważne. Mam tutaj na myśli historie leczenia, historie chorób, historie chorób w rodzinie, życie codzienne – pracę i warunki w niej panujące, miejsce zamieszkania, czy posiadanie zwierząt domowych. Czas oczekiwania na opis może być różny w zależności od rodzaju badania. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni, rozpoczyna się w dniu kolejnym po dniu badania. Do tego czasu nie wlicza się sobót, niedziel i świąt. Czas oczekiwania na opis określa pracownia.
Serdecznie pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz
Lenartowicz Clinic
Katowice, ul. Zabrska 7/1
http://lenartowiczclinic.pl