Co oznacza ten powiększony węzeł chłonny na szyi po ukąszeniu pszczoły?

Witam Dziś użądliła mnie pszczoła w środek głowy. Kilka godzin później zauważyłam powiększony węzeł chłonny na szyi. Czy może być to reakcja alergiczna jeśli węzeł nie jest powiększony w miejscu użądlenia ?

Lek. Bartosz Szarawarski

Po użądleniu do organizmu dostaje się jad, który wywołuje miejscową reakcję zapalną z możliwym okolicznym odczynem węzłowym. Może być to jednak zbieg okoliczności i proszę oceniać, czy węzeł zmienia swoją wielkość lub staje się bolesny. Węzły na szyi najczęsciej powiększają się i bolą przy infekcjach górnych dróg oddechowych, wyrzynamiu zębów czy próchnicy masywnej.