Co oznacza ten silny ból gardła?

Proszę o ocenę mojego gardła i prawego migdałka. Dwa tygodnie temu byłam u laryngologa, stwierdzono zapalenie migdałów oraz refluks. Po kuracji dwutygodniowej atybiotykiem lewy migdał bardzo szybko wrócił do normalej wielkoscit, prawy nie ;( boli mnie przy przełykaniu śliny. Codziennie rano budze sit już z bólem gardła. Jestem nauczycielem, bardzo duzo mówię. Jestem w złej kondycji psychocznej, boje się czy to rak? Błagam o podpowiedź co robić;( Oczywiście czekam na kolejną wizytę u laryngologa.

Dzień dobry,

Niestety istnieje możliwość, że zakażenie bakteryjne nie zostało opanowane i konieczna będzie kontynuacja (i prawdopodobnie modyfikacja) leczenia antybiotykiem. Niestety bez badania nie jestem w stanie określić jaka jest podstawa przedłużającego się stanu zapalnego.

Ból pojawiający się po odpoczynku nocnym i po leżeniu faktycznie może być charakterystyczny dla choroby refluksowej przełyku. Leczenie farmakologiczne opiera się na preparatach zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lekami pierwszego rzutu są tak zwane inhibitory pompy protonowej (IPP), np. omeprazol, pantoprazol i esomeprazol. Niektóre z nich są dostępne w aptekach bez recepty. Ponadto warto zastosować zasady profilaktyki, w tym:

1) Unikanie spożywania pokarmów do 2 godzin przed snem,

2) Ograniczenie produktów drażniących, np. kawy, produkty z dużą zawartością tłuszczu, alkoholu i papierosów,

3) Redukcja masy ciała w przypadku nadwagi.

Jako, że pracuje Pani głosem, w przypadku nawracania dolegliwości sugeruję wizytę u foniatry i ocenę strun głosowych w wideolaryngoskopii.

Pozdrawiam