Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten wynik BACC piersi u 73-latki?

witam mam 73l. miałam zrobioną biopsję BAC piersi lewej - wynik= Podsuszone komórki gruczołowe w pojedyńczych płatach , w tle obfita krew.Materiał niediagnostyczny (kategoria cytologiczna: C1)-A Podsuszone komórki gruczołowe w nielicznych płatach i skupiskach, w tle obfita krew. Materiał niediagnostyczny( kategoria cytologiczna:C1)-B Bardzo proszę o radę czy mam się z tym wynikiem dalej konsultować- ( ginekolog mówiła że nie ma się czym martwić) Moja młodsza siostra zmarła w wieku 45 lat z powodu raka piersi )
KOBIETA, 73 LAT 6 miesięcy temu

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno się odnieść do opinii ginekologa, ponieważ domyślam się, że lekarz wziął pod uwagę również inne czynniki, nie tylko wynik biopsji. By ją ocenić, koniecznie należy uwzględnić wywiad z pacjentką, ewentualnie zgłaszane przez nią dolegliwości czy inne, wykonane badania – w tym wypadku obrazowe. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-piersi.

Niemniej opis wskazuje na konieczność powtórzenia badania – określenie „materiał niediagnostyczny” oznacza niewłaściwą ilość lub jakość materiału diagnostycznego, co uniemożliwia postawienie diagnozy. To się zdarza nawet w przypadku 20% wykonanych biopsji z uwagi na charakter samego badania (utrudnienie stanowi bardzo cienko igła wykorzystywana do badania). Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-biopsji-piersi-co-oznacza.

Proszę na ten temat porozmawiać z ginekologiem, zwłaszcza jeżeli Pani obawy budzi nowotwór w rodzinie. Proszę jednak pamiętać, że fakt wystąpienia raka u Pani siostry nie jest jednoznaczny z wystąpieniem tego nowotworu u Pani. Niemniej może zwiększać takie ryzyko, więc warto obserwować swój organizm i nie rezygnować z diagnostyki nowotworowej.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o raku piersi przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy