Co oznacza ten wynik badania polipa jelita?

Temat: polypus inflammatorius exulcerans Dzień dobry, Podczas kolonoskopii (badanie kontrolne - obs j grubego) mojego męża lat 73 : - badanie per rectum: widoczne są żylaki, poza tym bez zmian; - odbytnica, prostnica: bez zmian; - esica: esica z pojedynczymi uchyłkami, poza tym bez zmian; - okrężnica, zstępnica, poprzecznica, wstępnica: kolonoskop wprowadzono do kątnicy, zastawka BAuchina, ujście wyrostka robaczkowego bez zmian, w połowie poprzecznicy przysadzisty o czerwonej śluzówce około 6mm polip, który odcięto pętlą, pozostałe odcinki okrężnicy bez zmian. Rozpoznanie: polip poprzecznicy - polipektomia, uchyłki esicy, żylaki odbytu. Wynik badania histopatologicznego : - Rozpoznanie kliniczne: Polip poprzecznicy - Rozpoznanie histopatologiczne: 1. Polypus inflammatorius exulcerans Bardzo proszę o wyjaśnienie znaczenia w/w rozpoznania i podanie ewentualnych zaleceń co mamy robić dalej. Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie,... Z poważaniem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania histopatologicznego określa rodzaj zmiany nienowotworowej, która została usunięta u Pani męża – jest to polip zapalny wrzodziejący. Nie jest zmianą złośliwą – zazwyczaj ten typ polipa powstaje jako skutek chorób zapalnych jelita (np. WZJG czy choroba Crohna). Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego.

Ponieważ zmiana została wycięta, nie ma dalszych zaleceń poza kontrolą w okresie 1-2 lat od zabiegu. Decyduje o tym lekarz, który wykonywał zabieg. Proszę z nim skonsultować wyniki badań (oraz ewentualne zalecenia), ponieważ należy odnieść je do sytuacji klinicznej pacjenta.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/polipektomia-czym-jest.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.