Co oznacza ten wynik biopsji tarczycy u 75-latki?

Witam otrzymałam taki wynik biopsji ,czy to oznacza koniecznosc operacji czy jak na wskazaniu kontrola za 3 miesiące. P- kat III zmiana pecherzykowa - Aus z atypią o nieokreślonym znaczeniu /1,18*0,8/ L2- kat IV podejrzenie nowotworu pęcherzykowego PNP /0,87*0,6/ P -płaty tyreocytów z cechami metaplazji oksyfilnej. Część komorek o wrzecionowatej cytoplazmie L2-Bardzo liczne układy rozetkowate z monomorficznych tyreocytow z kwasochłonna cytoplazma

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że wystąpiła u Pani taka przypadłość związana z tarczycą. Jednakże istotnym jest, że wykonano u Pani dokładną analizę pobranego wycinka. Mając wiedzę, z czym ma się do czynienia można zastosować szybkie i właściwe leczenie.

Z przedstawionego przez Panią wyniku biopsji tarczycy, można by wywnioskować, że obecne zmiany mogłyby odpowiadać rakowi pęcherzykowatemu tarczycy. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że rośnie powoli i dzięki temu daje pozytywne rokowania. Wywodzi się on z komórek pęcherzykowatych gruczołu tarczycy.

Jeżeli zmiana taka zostanie w miarę wcześnie wykryta, istnieje prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Najczęściej ten typ nowotworu może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Do jego rozwoju mogą przyczynić się głównie predyspozycje genetyczne, niedobory jodu, a także zbyt długo ekspozycja na promienie jonizujące.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić charakter przedstawionej zmiany nowotworowej. Zalecamy zatem Pani konsultację z chirurgiem onkologiem, który precyzyjnie określi typ guza oraz zdecyduje o dalszym leczeniu i kontroli.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwor-zlosliwy-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-raka-tarczycy-i-rokowanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.