Co oznacza ten wynik wdechów na minutę?

podczas spoczynku mam 8/9 wdechów na minutę, czy powinnam się martwić?mąż leżąca obok ma 16 wdechów na minutę... jestem panikara i zaczynam się martwić... choruje na nerwice.... nie wiem czy to tez zależy od człowieka jak i od wagi.. ja mam niedowagę bo 47kg i 164cm a mąż 93kg i 180cm....

witam,

tachypnoe - szybki oddech jest objawem zaburzeń lękowych, lęku panicznego (powyżej 30 -40 oddechów i więcej), co doprowadza do hiperwentylacji. W sytuacji relaksu, średnio 12/16 oddechów na minutę u osoby dorosłej, oddech głęboki wykonany przeponą. Można nauczyć się prawidłowego oddychania; jedną rękę należy położyć na klatce piersiowej, drugą na brzuchu, tuż poniżej mostka (tu znajduje się przepona). Należy obserwować, która ręka unosi się podczas oddychania, czy porusza się tylko ręka położona na klatce piersiowej, tz., że w niewielkim stopniu używasz przepony. ważne jest aby zaangażować się do pracy nad oddechem, wykonując ćwiczenia oddechowe, regularnie 2 razy dziennie po przebudzeniu i przed snem, przez co najmniej 4 minuty. Jakość oddychania można usprawnić medytacją, aktywnością fizyczną, w związku z tym wskazane są spacery, pływanie, jazda na rowerze, ogólnie czynny wypoczynek, relaks.
pozdrawiam serdecznie