Co oznacza to powiększenie wątroby u niemowlęcia?

Witam Może Pani (Pan) pomoże, doradzi pokieruje. Byliśmy na USG bioderek z córeczką i przy okazji zrobiliśmy USG jamy brzusznej. Wyszła powiększona wątroba córeczka skończyła 2 miesiące. Karmię swoim mlekiem. Opis badania" wątroba jednorodna o prawidłowej echogenicznosci -plat prawy w linii srodkowoobojczykowej- wymiar AP 80 mm- powiększona, możliwość korelacja z przyrostem wagi. Co z tym robić dalej ? Dodaje, że córeczka zachowuje się normalnie, nie płacze jakoś bardziej niż niemowlę w jej wieku, nie ma żadnych dziwnych kupek itp. ktoś powiedział, że może to być związane z tym, że mam kaloryczne mleko

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę skonsultować wyniki badania z pediatrą, ponieważ konieczne jest porównanie wymiarów wątroby z przyrostami, czyli przybieraniem na wadze dziecka od urodzenia. Może się okazać, że to nieznaczne powiększenie wątroby nie stanowi objawu żadnego choroby.

Hepatomegalia może mieć również swe źródło w infekcjach różnego rodzaju – grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych, a także pasożytniczych. Po konsultacjach z pediatrą lekarz zadecyduje, czy konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym morfologia krwi z oznaczeniem CRP czy przeciwciałami w kierunku np. lamblii. Jeżeli tak, to warto wykonać także testy wątrobowe, czyli oznaczyć parametry: ALT, AST, GGTP, ALP i bilirubinę, a także zrobić posiew kału. To powinno wykluczyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Być może zainteresuje Panią odpowiedź eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niepokojacy-rozmiar-watroby-w-wynikach-usg-u-2-letniego-dziecka.

Zachęcam także do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-watroba-przyczyny-objawy-leczenie-dieta.

Zdecydowanie na zdrowie, więc i rozmiar, wątroby nie ma wpływu kaloryczność mleka matki. Pokarm kobiecy zmienia się na każdym etapie rozwoju niemowlęcia, nieustannie dostosowując się do jego potrzeb. Nie ma możliwości, by był zbyt „kaloryczny” czy za mało odżywczy. Mleko matki jest dokładnie takie, jakiego potrzebuje niemowlę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.