Co oznacza wynik ANA przy podejrzeniu nerwicy?

Witam, Lekarze podejrzewają nerwicę. Czy przy nerwicy może wychodzić badanie ANA 1:160 o świeceniu ziarnistym i jąderkowym? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam,

badanie jest pomocne przy rozpoznawaniu chorób autoimmunizacyjnych jeśli wynik jest niski (ujemny), jednak są np. objawy dotyczące stawów; ból, obrzęk, w takim przypadku można dodatkowo diagnozować podłoże psychogenne. Wskazana jest konsultacja z lekarzem zlecającym badanie, w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób somatycznych. Zaburzenia lękowe, podatność na stres - mogą objawiać się dyskomfortem w ciele, wymagana jest szczegółowa diagnostyka oraz leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.

Pozdrawiam serdecznie