Co oznacza wynik badania morfologii krwi i cholesterolu?

Mam 22 lata, ważę 59kg przy 164cm wzrostu. W wynikach morfologii mój wynik cholesterolu to 194mg/dl, czyli lekko ponad normę. Zastanawiam się jakie mogą być przyczyny podwyższonego cholesterolu, ponieważ uprawiam sport kilka razy w tygodniu, jem bardzo zdrowo, od dawna unikam żywności przetworzonej, cukru, tłuszczów trans, itd. Czy przyczyną tego podwyższenia może być stres, zmęczenie albo przyjęte wieczorem suplementy diety (stosuję wit. D3, kwasy omega 3-6-9, koci pazur, żeń szeń, korzeń maca)

Dzień dobry,

wynik ten można uznać w zasadzie za prawidłowy. Suplementy nie powinny mieć wpływu na poziom cholesterolu. Warto badanie powtórzyć za ok. miesiąc i poszerzyć badania o frakcje: LDL, HDL i triglicerydy - dla pełnego obrazu.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

W Polsce stężenie cholesterolu całkowitego we krwi na poziomie 200 mg/dl uznaje się za prawidłowe, więc Pani wynik mieści się w normie. Należy pamiętać, iż poziom tego składnika w krwiobiegu uzależniony jest nie tylko od diety ale także jego wątrobowego i obwodowego metabolizmu. Przy pewnych indywidualnych uwarunkowaniach, podwyższony poziom cholesterolu może się utrzymywać, mimo właściwej diety.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl