Co oznacza wynik krzywej cukrowej u 37-latki?

Witam serdecznie. Wczoraj robiłam test na krzywą cukrową i oto wyniki. Pozim na czczo 86.2 Po 60 min 82.9 Po 120 min 97.2 Bardzo się ucieszyłam że sa w normie jednak niepokoi mnie fakt że codziennie rano od dwóch tygodni mierze glukometrem na czczo i wynik jest zawsze podwyższony od 102 do 110 , bardzo rzadko się zdarza że jest poniżej 100. Trochę więc się niepokoje czy wyniki są prawidłowe i które są prawidłowe. Dodam że miesiąc wcześniej robiłam sobie glukoze na czczo z żyły w laboratorium i w jeden dzień wyszedł 106 ,a na drugi 99 . Nie wiem co o tym myśleć. I czemu wynik po dwóch godzinach jest wyższy niż po godzinie, czy nie powinno być na odwrót. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Badaniem preferowanym przy podejrzeniu cukrzycy jest oznaczenie poziomu glikemii na czczo z krwi żylnej oraz oznaczenie glikemii po 2 godzinach od doustnego obciążenia glukozą. Glikemia oznaczana glukometrem nie jest miarodajna w 100%, służy tylko jako badanie orientacyjne i jest pomocne w trakcie terapii cukrzycy. Natomiast na podstawie nieprawidłowej glikemii mierzonej glukometrem nie można postawić rozpoznania cukrzycy. Nieprawidłowe wyniki glukozy na czczo w trakcie poprzednich badań mogły wynikać chociażby z błędu laboratoryjnego - zawsze istnieje ryzyko takiego błędu, dlatego w pewnych wypadkach czasem lekarze wolą powtórzyć badanie niż od razu włączać leczenie. Podczas oznaczania krzywej cukrowej wyższy wynik jest po 2 godzinach - dlatego w trakcie diagnostyki cukrzycy bierzemy pod uwagę wynik po 2 godzinach od doustnego obciążenia glukozą. Wynika to z metabolizmu glukozy i sposobu jej wchłaniania się z przewodu pokarmowego. Badania laboratoryjne są tylko narzędziem pomocniczym w pracy lekarza i nigdy ich wyników nie można oceniać w oderwaniu od stanu klinicznego pacjenta, dlatego jeżeli są jakieś niepokojące objawy warto udać się do lekarza. Wykonywanie badań na własną rękę może doprowadzić do niepotrzebnego niepokoju. Jeżeli w trakcie badań przesiewowych (np. do pracy) jakiś wynik odbiega od normy również warto skorzystać z rady swojego lekarza rodzinnego. Może to zaoszczędzić nerwy i pieniądze. Pozdrawiam!