Co oznacza wynik RTG płuc 63-letniego mężczyzny?
Witam, proszę o interpretację wyniku RTG płuc: Obszar zagęszczeń w prawym polu podobojczykowym łączącym się smużkowatymi zacienieniami z wnęka płucną. Uwypuklenia na prawym zarysie śródpiersia w okolicy górnego bieguna wnęki płucnej (powiększone węzły chłonne). Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca w normie. Obraz rtg ma wygląd zmian zapalnych podejrzanych o proces tbc. Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 63 LAT ponad rok temu
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
74 poziom zaufania
Proces tbc oznacza podejrzenie gruźlicy (mogła być ona przebyta w młodości a pacjent mógł nawet nie zauważyć objawów a aktualnie choroba mogła się ujawnić). W tym wypadku konieczna jest konsultacja wyniku badania z lekarzem specjalistą - pulmonologiem.