Co oznaczają coraz częstsze, bardzo silne bóle głowy i puchnięcie oczu?

Witam serdecznie. Zwracam się z prośbą o sugestie, rady odnośnie mojego zdrowia. Jestem kobietą, mam 18 lat. Od jakiegoś półtora roku cierpię na powtarzające się coraz częściej bóle głowy. Na początku zdarzały się raz na parę miesięcy, potem raz na miesiąc, a ostatnio częściej niż raz w tygodniu. Pomiędzy ostatnimi "atakami" wystąpiła przerwa jedynie 4 dni. Pierwszą, jakby zapowiedzią tego napadu, jest ból oka, czasem obu, najczęściej jednak dwa ataki przypadają na jedno, kolejne dwa - na drugie. Towarzyszy temu opuchlizna oka i po paru godzinach zaczyna boleć głowa. Oczy puchną jeszcze bardziej, przeszywa je taki ból w głąb głowy. Ból jest tak silny, że uniemożliwa robienie czegokolwiek, cały czas leżę, nie jestem w stanie się ruszać, a gdy uda mi się to zrobić - przed oczami czarno, pulsujący ból przy skroniach - to skutecznie wysyła mnie z powrotem do łóżka. Ból obejmuje całą głowę, jednak mam wrażenie, że odrobinę bardziej jest nakierowany na prawą stronę. Tabletki przeciwbólowe nie pomagają, a bardzo silny ból trwa około 20 godzin. Do neurologa trafiłam dopiero przed miesiącem, gdyż długo byłam błędnie leczona na zapalenie spojówek, które przytrafiało mi się wcześniej. Dwóch kolejnych okulistów stwierdziło, że to nic okulistycznego, nie ma śladów po przewlekłym zapaleniu spojówek. Badanie dna oka wykazało przetarte tarcze i zasugerowano obrzęk mózgu. EEG wykazało cechy napadowości, a TK głowy drobne, symetryczne zwapnienia w warstwie podkorowej. Neurolog zlekceważył oba wyniki i postanowił leczyć na migrenę, tabletki oczywiście nie pomagają. Proszę mi pomóc i zasugerować, co oznaczają te bóle głowy. To już się robi nie do wytrzymania, z dnia na dzień jest coraz gorzej. Od niedzielnego incydentu nie zeszła opuchlizna z oczu, wręcz jak mówią znajomi - codziennie mam bardziej zapuchnięte oczy. Prawe oko jest już zupełnie malutkie, a neurolog na pytanie o ten obrzęk wzrusza ramionami. Zdarza mi się też czasami, że kończyny tak jakby mi "podskakują", nie miałam tego już parę dni, ale jak się zdarza, to nawet kilkanaście razy na dobę, najczęściej prawa noga, rzadziej ręce. Od jakiegoś miesiąca obserwuję również głowę za pomocą dotyku, miesiąc temu wyczułam z tyłu głowy, po środku wybrzuszenie, a parę dni temu poczułam drugie, na prawo od pierwszego. Czy to normalne, by kształt, faktura głowy się zmieniała? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Z opisu, który Pani podała, możliwe jest, że występują u Pani migrenowe bóle głowy, które nie zawsze są łatwe do leczenia. Niestety, nie ma idealnego, w 100% skutecznego i bezpiecznego leku na migrenę. Dla wykluczenia występowania nieprawidłowości w mózgu warto rozważyć wykonanie badania rezonansu magnetycznego głowy- jest to badanie w niektórych sytuacjach lepsze od tomografii komputerowej.

Trudno korespondencyjnie oceniać czym może być "podskakiwanie kończyn"- możliwe, że są to mioklonie, które jeśli występują w momencie podsypiania, to nie są niczym nieprawidłowym.

Nie można się również korespondencyjnie tj. bez osobistego zbadania odnieść do opisywanej przez Panią "zmiany faktury głowy".

Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym.
Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku.