Co oznaczają takie bóle w wieku 32-lat?

Dzień dobry. Mój problem zaczął się we wrześniu 2016. Trwał trzy miesiące. Bolało mnie jednostronnie gardło. Nie było to związane z przełykaniem. Ból byl jakby w loży migdałkowej( mam wycięte) lub głebiej. Czasami bolał mnie język, szyja zaraz przy kości gnykowej. Ból minął, lecz pojawił się teraz w grudniu i trwa do tej pory. Boli to samo miejsce. Mogę dokladnie pokazać palcem gdzie boli mnie szyja. Głównie przy takich czynnościach jak szycie, pochylanie głowy, czy dłuższe gryzienie twardego jedzenia. Jestem odsyłana od lekarza do lekarza. Miałam już 5 razy robione usg szyi( nic nie wyszło pomijając jeden węzeł 16mm ,odczynowy przy miejscu z którego wychodzi ból) gastroskopia nic nie wykazała. Miałam nadżerkę po tej stronie na chrząstce nalewkowatej, ale została wyleczona. Mam anemię z niedoboru żelaza, crp, ob w normie. Męczy mnie ten ból. Są dni kiedy go nie ma. Są dni kiedy boli dopiero wieczorem. Nigdy nie boli w nocy i nigdy przy przełykaniu. Przyznam, że w akcie desperacji sama zbadałam sobie palcem co tam się może znajdować. Wyczułam coś sprężystego, napiętego i długiego jakby jakieś więzadło? idące w stronę ucha któro przy ruszaniu boli przy kości gnykowej. Nie ma tego po drugiej stronie gardła. Gdzie mam się udać z tym problemem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na początek warto byłoby się zastanowić jaka może być przyczyna Pani dolegliwości, zwłaszcza, że umiejscawia ją Pani kilka lat temu. Czy doświadczyła Pani wtedy jakiego urazu, przydarzył się Pani jakiś wypadek? Czy dolegliwość można wiązać z kręgosłupem szyjnym? Nadmienia Pan, ze ból staje się dokuczliwy przy nachyleniu głowy. Czy ta wymuszona pozycja jest związana z Pani życiem zawodowym, czy nachylanie głowy ma charakter długotrwały? Ból szyi może być spowodowany przeciążeniem mięśni, a także ich naciągnięciem lub przykurczeniem. Powstanie bólu szyi często łączy się ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, gardła, krtani lub ucha. Mogą być one wywołane zakażeniem albo chorobą o charakterze autoimmunologicznym. Najczęściej w takim wypadku jest to reumatoidalne zapalenie stawów. Ból szyi może powstać także wskutek nieprawidłowego lub nadmiernego napięcia mięśni, które może pojawić się przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji lub nieprawidłowym ułożeniu szyi (np. długie siedzenie przed komputerem, spanie na nieodpowiedniej poduszce). Zatem jak Pani widzi, przyczyn bólu może być wiele i żeby sobie pomóc wskazane byłoby, żeby udała się Pani do kolejnych specjalistów. Zasadna wydaje się wizyta u laryngologa i wykonanie tomografii bolącego obszaru. Może warto odwiedzić stomatologa. Pomóc mógłby także ortopeda. Zaburzenie funkcjonowania tarczycy często objawia się bólem szyi, więc także wizyta u endokrynologa mogłaby być pomocna. Przed Panią dłuższa droga w dojściu do konkretnej diagnozy, ale też szansa na wyleczenie dolegliwości. Warto o siebie dbać zachowując higieniczny tryb życia: zbilansowana dieta, nienadwyrężający wysiłek fizyczny, unikanie stresu. Życzymy powodzenia i polecamy lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-krtani-objawy-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/bol-szyi-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wiemy-na-co-moze-wskazywac-bol-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.