Co oznaczają takie dolegliwości jak odruchy wymiotne i biegunka?

Witam moim problemem są odruch wymiotny biegunka. Objawy nasilają się jeszcze bardziej gdy mam gdzieś wyjść np ognisko, wesele itd. dochodzi wtedy drżenie rąk, zimne gorące poty. trwa to już jakieś 7 lat byłem u kilku lekarzy ale bez skutecznie. Nie raz miałem też taki ból w nadbrzuszu czy budziłem się w nocy nie mogłem zasnąć. Proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wydaje się, że opisane przez Pana dolegliwości mają związek z czynnikiem psychologicznym. Świadczy o tym nasilenie objawów pod wpływem sytuacji stresowych (np. wyjście z domu).

Skoro był Pan u kilku lekarzy, to zakładam, że wykluczyli oni poważniejsze schorzenia. Jeśli tak, to zachęcam do kontaktu z psychologiem oraz psychoterapeutą. Problem może bowiem wynikać z fobii społecznej, nerwicy lękowej lub innych zaburzeń wymagających leczenia.

Specjaliści zdrowia psychicznego pomogą Panu zrozumieć, dlaczego organizm daje takie sygnały w wybranych okolicznościach oraz zalecą dalsze postępowanie. Z pewnością pomocne okazałoby się podjęcie psychoterapii – to taka podróż w głąb siebie, które jest w stanie zniwelować objawy psychosomatyczne. Czasem jednak konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-problem-z-biegunka-po-wyjsciu-z-domu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/strach-przed-wychodzeniem-i-dostaniem-biegunki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odruchy-wymiotne-podczas-jedzenia-a-nerwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.