Co oznaczają takie objawy po stosunku?

Mam 18 lat i wczoraj odbyłam pierwszy stosunek. Od tamtej pory krwawię z pochwy, na początku była to ciemnoczerwona krew, wiec myślałam, ze to miesiączka (miała nastąpić w ciągu dwóch dni), natomiast krew po kilku godzinach zrobiła się brunatna, a dzis rano jasnoczerwona. Dodam, ze stosunek był dla mnie bardzo bolesny i musiałam przerwać. Momentami odczuwam dyskomfort przy oddawaniu moczu lub siadaniu. Co to może być? Uprzedzając dodatkowe pytania: nie było stosowane dodatkowe nawilżenie, użyta była prezerwatywa.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy, które pojawiły się po odbyciu pierwszego stosunku, czyli brązowe, jasnoczerwone krwawienie mogą mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich może być przerwanie tzw. Błony dziewiczej, jednak nie tylko, ponieważ może być to związane z urazem mechanicznym i podrażnieniem pochwy, spowodowanym jej zbyt słabym nawilżeniem, które doprowadziło do wewnętrznego obtarcia i uszkodzeń, dlatego warto mimo wszystko zawsze skorzystać z lubrykantu.

Wśród przyczyn możemy wyróżnić także obecność chorób, takich jak nadżerka szyjki macicy, czy infekcja (bakteryjna/grzybicza), o których wcześniej nie wiedzieliśmy, a dały o sobie znać dopiero po odbytym pierwszym stosunku.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.