Co oznaczają takie wyraźne ruchy w podbrzuszu?

Witam. Od 3 dni ciągle czuje mocne ruchy nisko w podbrzuszu. Potrafię to opisać do ruchów dziecka, a w ciąży nie jestem. Widać je gołym okiem. Co to może być? Nigdy tak nie mialam a jest to już męczące.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pulsacyjne ruchy w brzuchu mogą mieć wiele przyczyn. Zaobserwować to można zwłaszcza u osób bardzo szczupłych podczas przebywania w pozycji leżącej – i wówczas nie stanowi to powodu do niepokoju.

Takie objawy może dawać również zespół jelita drażliwego. Chory odczuwać może przy tym uczucie przelewania w brzuchu lub bulgotanie. Towarzyszą mu wzdęcia, zaparcia oraz biegunki. Więcej informacji na ten temat znaleźć można tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Być może jest to niestrawność związana z nieprawidłową pracą układu pokarmowego. Jeśli jednak uczucie to będzie utrzymywało się dłużej, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Uczucie pulsowania w brzuchu daje bowiem również tętniak aorty brzusznej, więc warto się przebadać. Choć w tak młodym wieku choroba ta jest rzadkością.

Pytania poruszające temat pulsowania w brzuchu pojawiły się pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-pulsowania-w-brzuchu-i-negatywne-testy-ciazowe, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-uczucie-pulsowania-w-brzuchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.