Z czym może być związane takie bulgotanie i pulsowanie w podbrzuszu?

Od dwóch dni odczuwam bulgotanie i pulsowanie w podbrzuszu (tak jakby przy macicy). Jestem dwa dni przed owulacją i zastanawiam się czy to może mieć z tym związek. W internecie przeczytałam, że to może być tętniak aorty brzusznej i bardzo się stresuje. Prozę o odpowiedź.
KOBIETA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Uczucie bulgotania oraz pulsowania w podbrzuszu może mieć różnorakie podłoże. W tym przypadku wskazana byłaby konsultacja lekarska. Dopiero po wstępnym badaniu, lekarz medycyny rodzinnej będzie mógł określić stan Pani zdrowia a w razie potrzeby – skierować na dokładniejszą diagnostykę oraz wizytę u specjalisty.

Bulgotanie w podbrzuszu może być wynikiem stosowanej diety. Często pojawia się u osób, których jadłospis obfituje w wiele pokarmów o charakterze wzdymającym. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać modyfikacja sposobu odżywiania i eliminacja tego typu produktów. W przypadku braku poprawy, należy poszukać innych przyczyn. Opisane przez Panią dolegliwości czasami są symptomem różnych problemów ze strony układu pokarmowego – np. zaburzeń w funkcjonowaniu jelit. Jeżeli problem będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, warto dla pewności udać się na wizytę do gastrologa, który może zlecić m.in. kolonoskopię. Ponadto bulgotanie w podbrzuszu może być jednym z objawów ciąży, jak również wskazywać na różne schorzenia o charakterze ginekologicznym. Pomocne w diagnostyce może być m.in. badanie USG.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-objawami-ciazy-10-dniowej-moze-byc-bulgotanie-w-brzuchu https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-bulgotanie-w-dole-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.