Co oznaczają te wyniki badań u 6-latki?

Dzień dobry. Z racji tego,że do poradni immunologicznej mamy czekac do wrzesnia ...bardzo prosze o wstepna interpretacje wynikow badan dziecka (córka lat 6).Corka choruje czesto (zwlaszcza gdy jest kontakt z rowiesnikami).w maju z ulicy zabralo nas pogotowie.wracalysmy od lekarza z infekcja i nie dozlysmy do domu,poniewaz dostala ataku padaczki(typowy przypadek,nigdy wczesniej sie to nie zdarzalo).EEG wyszlo czysto(co jest zaskakujace),wizyta neurologa również ok...nawracajace czesto infekcje to glownie ostre zapalenia krtani i 2 raz zapalenie płuc(rtg ok).w dniu dzisiejszym zrobilismy morfologie z rozmazem i wyglada ona nastepujaco: LEUKOCYTY 6,36 tys/ul norma:4,5-12,5 ERYTROCYTY 4,77 mln/ul norma:3,9-5,2 HEMOGLOBINA:12,80 norma:11,1-14,7 HEMATOKRYT : 37,90% norma:32-43 MCV:79,50 fl norma:72-87 MCH:26,80 pq norma:25,5-31 MCHC:33,80 g/dl norma:32,2-36,8 PŁYTKI KRWI:285 tys/ul norma:170-450 RDW-SD 39,00 fl norma:36,4-46,3 RDW-CV 13,60% norma:11,4-14,8 PDW 9,50fl norma 9-17 MPV 9,20 fl norma:9-13 *P-LCR 17,40% norma 19,1-46,6 PCT 0,26 % norma 0,17-0,35 Neurofile 2,23 tys/ul norma:1,64-7,87 Limfocyty 3,49 tys/ul norma:1,16-4,28 Monocyty 0,49 tys/ul norma 0,19-0,81 Eozynofile 0,12 tys/ul norma:0,03-0,47 Bazofile 0,03 tys/ul norma 0,01-0,05 Neutrofile 35,00% norma 29,8-71,4 Limfocyty 54,90% norma:16,7-57,8 MONOCYTY 7,70 % norma 4,2-11,3 EOZYNOFILE 1,90% norma 0-4 BAZOFILE 0,50% norma 0-0,6 *GRAN.PAŁECZKOWATE 1% norma 3-6 GRAN.SEGMENTOWANE 35% norma 25-60 GRAN.KWASOCHLONNE 1% norma 1-5 *LIMFOCYTY 54% norma:25-50 *Monocyty 9% norma1-6

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy znaczący niepokój o stan zdrowia dziecka. Należy podkreślić, że dzieci, zwłaszcza te żłobkowe i przedszkolne bardzo często chorują. Czasami zdarza się sytuacja, że niektóre łapią infekcje częściej i szybciej. Wynika to głównie z niedojrzałego jeszcze układu odpornościowego oraz występowania chorób przewlekłych, jak na przykład astma wczesnodziecięca.

Prawidłowo, że wykonała już Pani pewne badania u dziecka, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Analizując przedstawioną morfologię krwi, można by stwierdzić, że większość parametrów wystąpiło w granicach norm referencyjnych. Niewielkie odchylenia są obecne w rozmazie manualnym i dotyczą limfocytów oraz monocytów. Są to jednak nieznaczne przekroczenia, które nie powinny mieć znaczenia diagnostycznego.

Takie wartości mogłyby utrzymywać się po przebytych infekcjach oraz antybiotykoterapii.

Aby podnieść odporność u Pani dziecka, można by spróbować zastosować szczepionki odpornościowe przyjmowane w trzech cyklach. Jednak o podaniu takiego typu preparatów powinien zadecydować lekarz immunolog.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia Pani dziecka, dlatego też zalecamy poczekanie na konsultację z lekarzem immunologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/obnizona-odpornosc

https://parenting.pl/niska-odpornosc-dziecka-wynika-z-bledow-rodzicow

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.