Co pomoże przy leczeniu grzybicy pochwy?

Mam problem z oporną na leczenie grzybicą pochwy. Pierwszą grzybicę wyleczyłam 1 tabletką 150 mg flukonazolu, po 3 miesiącach nawrót, który wyleczyłam 1 globulką 600 mg fentikonazolu, po miesiącu kolejny nawrót, który nie reaguje na żadne leki. Stosowałam flukonazol po 200mg przez miesiąc, itrakonazol 400 mg dziennie przez 2 tyg., dopochwowo wszystkie możliwe globulki: mikonazol, nystatyna, natamycyna, klotrimazol, kwas borny. Dolegliwości nie minęły. Czy są jakieś leki które mogłby pomóc?

Przetrwała (stała) infekcja grzybicza jest bardzo rzadka i związana ze stanami upośledzenia odporności np w przypadku AIDS lub w przypadku długotrwałego stosowania leków immunosupresyjnych np. po przeszczepie.

W Pani przypadku, jak to jest b. często u innych kobiet zapewne chodzi o nowe nadkażenia. Nawracające zakażenia. Nie da się ich wyeliminować na przyszłość.

To tak jakby Pani wyrwała w ogrodzie wszystkie chwasty. Po pewnym czasie wiatr nawieje nowe nasiona i trzeba będzie znowu walczyć.

1 raz na 3 miesiące to nawet nie tak często. Niektóre kobiety maja ten problem co 2 tygodnie.

Przyczyną nawrotów może być: współżycie, błędy higieniczne - np zbyt częste mycie, depilacja, używanie kosmetyków, stosowanie foliowanych wkładek "higienicznych" do majtek. Stany te prowadzą do zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej która normalnie chroni od grzybicy.
W warunkach prawidłowych na skórze, na włosach łonowych i w pochwie obecne są pałeczki kwasu mlekowego, które uniemożliwiają grzybom (obecnym wszędzie) - inwazję.

Inne przyczyny to np. stosowanie prezerwatywy, antykoncepcja hormonalna, chlorowana lub ozonowana woda w basenie (zabija dobre bakterie).

Często prosta zmiana przyzwyczajeń higienicznych prowadzą do wyzdrowienia.

lekarz Robert Kulik

http://wazektomia.warszawa.pl
http://ginekolog.com