Co powinnam zrobić mając objawy podobne do depresji?

Dzień dobry, od wielu lat zmagam się z objawami bardzo podobnymi do depresji, jednak czuje że wiele z nich, a szczególnie te kluczowe są w moim wypadku dość naciąganie. Mam również problemy z radzeniem sobie ze stresem oraz stanami lękowymi. Są to rzeczy małe, z którymi jestem w stanie całkowicie funkcjonować, jednak narastają i bardzo powoli coraz bardziej to utrudniają. Ostatnio zaczęłam mieć również silniejsze niż zawsze mysli samobójcze, zawsze zastępowałam je chęcią np. wyjazdu czy ucieczki, argumentowałam sobie również że po prostu nie mogę tego zrobić, jednak od kilku tygodni po raz pierwszy planuje w głowie jak, lub nawet iść sprawdzić odpowiednie do tego miejsce. Do psychologa nigdy nie poszłam ze względu na kwestie finansowa oraz obawę przed trafieniem na niewłaściwa osobę czy diagnozę (lub jej brak i zbagatelizowanie moich problemów) i faszerowanie mnie lekami czego nie chce. Czy powinnam najpierw zapisać się do lekarza w przychodni i poprosić o skierowanie do psychiatry czy od razu zapisać się do przychodni zdrowia psychicznego? Jak sytuacja wygląda w dobie korona wirusa, niestety nie mogę odbyć wideorozmowy ponieważ mam małe mieszkanie, a mąż o niczym nie wie i ciężko by było mi przeprowadzić wideorozmowe. Czy mogę i jak zrobić jakiekolwiek badanie które mogły by powterdzic/wykluczyć, że to jednak depresja, np badanie mózgu czy poziomu kortyzolu? Obawiam się uszkodzeń mózgu jeśli rzeczywiście choruje tylko nie w taki książkowy sposób.

Witam. Objawy takie jak stany depresyjne, stany lękowe mogą świadczyć o zaburzeniach osobowości, co diagnozuje psychoterapeuta.

Proszę poszukać psychoterapeuty psychodynamicznego, takie osoby pracują w poradniach zdrowia psychicznego.

Jeżeli myśli samobójcze się zwiększają konieczna jest wizyta u psychiatry a czasem też leczebie na oddziale.

Może warto zaangażować męża w proces leczenia. Przecież Pani stan wpływa na wasze życie i jeżeli mąż może Pania wesprzeć, to warto go poinformować o tym, co Pani przeżywa.