Co powinnam zrobić skoro nie mam tych tabletek?

Dzień dobry dzisiaj wzięłam po 12 godzinach tabletkę z soboty z dnia 8 a z dnia 7 nie pamiętam czy wzięłam ale jej nie mam. A z dnia 17 i 24 zostały zgubione co mam zrobić w takiej sytuacji ? Proszę o szybką odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

doustna antykoncepcja hormonalna jest skuteczna pod warunkiem, że jest przyjmowana systematycznie. W przeciwnym razie może dojść do obniżenia skuteczności, co może skutkować niechcianą ciążą.

Opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej może wynosić maksymalnie 12 godzin. Jeśli zmieściła się Pani w tym czasie, to ochrona powinna zostać zachowana i nie są wymagane żadne dodatkowe kroki. Nie ma jednak Pani pewności co do przyjęcia 7. tabletki, co stwarza dodatkowe ryzyko.

Jeśli zaś chodzi o zgubione tabletki, to wyjście są dwa – albo uzupełni Pani zgubione tabletki pigułkami z kolejnego opakowania albo skróci Pani cykl o dwa dni i dwa dni wcześniej rozpocznie siedmiodniową przerwę. Nie napisała jednak Pani o jakie tabletki chodzi. Ma to znaczenie, gdyż nie wiemy, ile tabletek aktywnych znajduje się w opakowaniu.

Linki do podobnych pytań wklejamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubilam-dwie-ostatnie-tabletki-z-opakowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubienie-jednej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-z-takimi-tabletkami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.