Co powoduje u mnie problemy z pamięcią?

Mam problem z pamięcią dokładnie z tym ze na przykład jakas osoba opowiada mi o czyms a ja po kilkunastu minutach nie pamietam pomad polowy z tego co ta osoba mówiła w dzieciństwie miałam problemy z nauka i koncentracja teraz również ciężko mi sie skupić na czymkolwiek boje sie wy chodzic do ludzi również duzych tłumów sie boje sklepów ulic bo czuje jak wszyscy na mnie patrzą ciągle tez myślę o śmierci o tym ze umrę po co zyje skór i tak umrę z tego dostaje palpitacji serca i plakac mi sie chce

Szanowna Pani,

Bardzo Pani współczuję przeżywanego cierpienia.
Trudności z koncentracją i pamięcią mogą mieć kilka różnych przyczyn.
Jako pierwszy tok postępowania sugerowałabym skierowanie się do lekarza pierwszego kontaktu celem uzyskania skierowania do neurologa. Lekarz neurolog po przeprowadzeniu niezbędnych badań będzie w stanie wykluczyć podłoże chorobowe lub zalecić odpowiednie leczenie.
Jeżeli chodzi o objawy lękowe, które Pani opisuje, proponowałabym wizytę u psychiatry. Z Pani opisu możnaby spekulować na temat występowania leku społecznego lub uogólnionego. Psychiatra będzie w stanie postawić wiarygodną diagnozę a także wdrożyć farmakoterapię, o ile będzie pomocna.
Kolejnym krokiem który zalecam jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty, u którego uzyska Pani wsparcie, odzyska Pani poczucie spokoju, bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem oraz nauczy się bardziej efektywnych sposobów zarządzania emocjami i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Życzę Pani powodzenia i powrotu do zdrowia.

Pyta Pani o problemy z pamięcią, opisuje jednak objaw, który w tej chwili może być ważniejszy do rozwiązania - lęk. Obawia się Pani zatłoczonych miejsc, boi wychodzić z domu, zamartwia się Pani rozmyśleniami o śmierci. Myślę, że ten problem jest priorytetem w Pani przypadku. Rozmyślania i lęki mogą wpływać na Pani obniżony nastrój i zniechęcenie. Dodatkowo należy pamiętać, że lęk może wzmocnić trudności z koncentracją oraz z pamięcią, niezależnie od tego jakie są ich przyczyny. Gdy odczuwamy lęk, nasz mózg przełącza się w stan czuwania i wyszukiwania zagrożenia. Myśli i zmysłu koncentrują się na szukaniu niebezpieczeństwa, przeskakują więc z jednego bodźca na drugi. Gdy jesteśmy w tym stanie czujności i skoncentrowania na tym, co zagrażające, trudno jest zapamiętać to, o czym mówią inni. Lęk przed wychodzeniem do ludzi oraz przebywaniem w dużych skupiskach ludzi, jest charakterystyczny dla pewnego konkretnego zaburzenia lękowego, jednakże aby móc zdiagnozować albo wykluczyć jakieś zaburzenie niezbędna jest wizyta u specjalisty. W przypadku zaburzeń lękowych warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego - ten rodzaj terapii wykazuje najwyższą skuteczność w przypadku objawów lękowych, czas jej trwania jest także stosunkowo krótki - przeważnie od kilkunastu do dwudziestu kilku spotkań, jeżeli to lęk okaże się głównym problemem. W wyniku terapii nauczy się Pani mieć kontrole nad myślami, które wzmacniają lęki, rozpoznawać czynniki, które je rozpoczynają oraz dzięki temu zapobiegać ich nawarstwianiu się. Jest to terapia bardzo angażująca ale jednocześnie w zdecydowanej większości przypadków przynosząca odpowiedni skutek. Warto nie czekać aż problemy i lęki się pogłębią i utrwalą, lecz działać jak najszybciej - wtedy także terapia będzie krótsza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Sordyl-Grajcar