Co robić z biegunką po tym antybiotyku?

Witam, mam 23 lat, otrzymałem od lekarza na mocny ból gardła antybiotyk Azycyna po którym po 2h od zażycia dopadła mnie biegunka, czy jest to normalne? Czytałem że jest to bardzo częste po tym antybiotyku i czy kontynuować leczenie tym antybiotykiem czy może lepiej przy takich objawach skonsultować się z lekarzem i zmienić? I czy można łaczyć dwie tabletki do ssania na gardło razem np. orofar max z septolete ultra?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 2 miesiące temu

Wskazania do zabiegu leczenia zatok

Wiele osób musi zmagać się z przewlekłym zapaleniem zatok. Jak sobie radzić przy takim schorzeniu? Czy tabletki wystarczą? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są wskazania do zabiegu leczenia zatok.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

tak jak Pan pisze, biegunka jest częstym zjawiskiem niepożądanym przy przyjmowaniu antybiotyku Azycyna. Poza rozwolnieniem, do często zgłaszanych skutków ubocznych leku należą bóle głowy, wymioty, bóle brzucha, nudności, zmniejszenie liczby limfocytów lub stężenia wodorowęglanów we krwi, zwiększenie liczby granulocytów kwasochłonnych, zwiększenie liczby bazofilów, zwiększenie liczby monocytów, zwiększenie liczby neutrofilów. Przy wystąpieniu objawu ubocznego, jakim jest biegunka, wskazane jest leczenie objawowe przy pomocy węgla aktywnego a także - przy utrzymywaniu się tego stanu - kontakt z lekarzem. Opinia lekarska jest wskazana również z tego względu, że biegunka pojawia się także przy przedawkowaniu preparatu. Aby wykluczyć możliwość przedawkowania, proszę zweryfikować sposób przyjmowania antybiotyku z opisem na ulotce.

Odnośnie do drugiej części pytania, to wskazuję, że leków o podobnym działaniu nie należy łączyć. Septolete ultra nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi lekami antyseptycznymi, to znaczy mającym na celu niszczenie drobnoustrojów. Orofar max wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, czyli właśnie antyseptyczne. Dlatego lepiej powstrzymać się od łączenia tych dwóch leków.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/azytromycyna-dawkowanie-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne,

https://portal.abczdrowie.pl/leki-ktorych-nie-wolno-mieszac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty