Co robić z bólem głowy i drętwieniem języka?

Kiedy byłam małą dziewczynką, w wieku około 5-7 lat, pojawiały się u mnie bóle głowy (przeszywający kilkunasto sekundowy ból z tyłu głowy), czasem tak silne, że doprowadzały mnie do płaczu po kilkanaście minut. Problem nie był nigdy badany, sam minął, lecz od jakiegoś czasu obserwuje jego nawrót. Dzieje się to z reguły gdy chce się obejrzeć przez któreś ramię/szarpnę głową w którąś ze stron. Bóle głowy wyglądają podobnie jak w dzieciństwie, przez kilkanaście sekund boli, wręcz jakby pali mnie tył głowy (nisko, od karku w górę, taki jakby pasek bólu). Dodatkowo dochodzą do tego zawroty głowy w momencie gdy ból ustępuje oraz drętwienie języka, które przechodzi od końca języka (od gardła) do jego czubka. Takie napady bólowe zdarzają się sporadycznie, bez żadnej większej przyczyny, nawet na spacerze, gdy nie jestem w żadnym stresie, nie jestem w stanie ich przewidzieć, lecz martwi mnie ich nawrót. Jakiś pomysł z czym może być to powiązane i do jakiego lekarza mogłabym udać się z tym problemem? Boje się, że kiedyś może nie trwać to sekundy, lecz dłuższy czas..

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nawracające bóle głowy występują bardzo często u kobiet czasem bez wyraźnej przyczyny. Dolegliwości te mogą w znacznym stopniu przypominać te, które były doświadczane w dzieciństwie.

Bardzo istotnym jest ustalenie źródła tego stanu rzeczy, zwłaszcza, że towarzyszą temu pewne objawy ze strony układu nerwowego.

Ból zlokalizowany z tyłu głowy występuje stosunkowo rzadko, ale może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jego przyczyna może leżeć w urazach kręgosłupa w odcinku szyjnym lub rzadziej piersiowym, spowodowanych na przykład na skutek wypadku różnymi środkami lokomocyjnymi.

Takie dolegliwości ze strony części potylicznej głowy mogą dawać również bóle migrenowe zlokalizowane w tym obszarze mózgu, Występują one stosunkowo rzadko, ale mogą dotykać pewną grupę osób.

Napięte mięśnie głowy i szyi także mogą przyczyniać się do nawracającego bólu tylnej części głowy. Wynikać to może z trybu życia lub uprawiania danej dziedziny sportu.

Zalecamy wizytę u lekarza neurologa, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki i ustalenia konkretnego leczenia, aby zmniejszyć odczuwane przez Panią dolegliwości.

Przydatne tu mogą być takie badania jak: rezonans głowy, RTG kręgosłupa szyjnego i piersiowego oraz USG szyi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://zdrowie.parenting.pl/co-oznacza-bol-z-tylu-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.