Co robić z bólem ręki po oddaniu krwi?

Witam, oddawałem dziś honorowo krew. Ból ręki pojawił się już podczas wbijania, ból można było opisać jako przeszywający i ostry. Zapytałem pielęgniarki czy nie wbiła w mięsień bo ból był nie do wytrzymania usłyszałem tylko że gdyby tak było to pojawił by się ślad. Minęło już kilka godzin ręka boli: Podczas zginania, prostowania. Ból promieniujący - 3cm od miejsca wkłucia, lekkie drętwienie od czasu do czasu, łagodny obrzęk w okolicy igły. Czy powinienem udać się do najbliższego POZ następnego dnia? Dodam że to nie pierwsza moja donacja aczkolwiek nigdy nie bolało aż tak i aż tak długo
MĘŻCZYZNA, 22 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przede wszystkim chcę podziękować za Pana postawę i decyzję o honorowym oddawaniu krwi. Jest to niezmiernie ważny gest i budujące jest spotykanie osób, które się na niego decydują (https://portal.abczdrowie.pl/oddawanie-krwi-honorowi-krwiodawcy-zapotrzebowanie-na-krew-metody ).

To przykra sytuacja, że spotkało Pana takie nieprzyjemne doświadczenie podczas donacji. Opisane przez Pana symptomy (ostry, przeszywający ból podczas wkłucia, ból przy zginaniu i prostowaniu ręki, ból promieniujący, drętwienie oraz łagodny obrzęk) mogą wskazywać na podrażnienie okolicy wkłucia lub, co mniej prawdopodobne, na uszkodzenie nerwu lub naczynia w miejscu wkłucia.

Chociaż większość tego rodzaju dolegliwości po oddaniu krwi jest zazwyczaj łagodna i ustępuje samoistnie, dobrze, by Pan nie lekceważył tych objawów, szczególnie jeśli ból jest intensywny i utrzymuje się przez dłuższy czas. Zdecydowanie warto udać się do najbliższego punktu opieki zdrowotnej lub do lekarza rodzinnego, aby dokładnie zbadać rękę. Lekarz może ocenić stan ręki, miejsce wkłucia i okoliczne tkanki, aby wykluczyć poważniejsze uszkodzenia. Być może będzie potrzebne zastosowanie odpowiedniego leczenia, na przykład w postaci zimnych okładów, środków przeciwbólowych czy, w rzadkich przypadkach, dalszych interwencji.

Mam nadzieję, że szybko wróci Pan do pełnej sprawności i ta sytuacja nie zniechęci Pana do honorowych donacji krwi w przyszłości. Życzę Panu szybkiego powrotu do zdrowia i wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.