Czy oddawanie krwi może spowodować anemię?

Jestem honorowym krwiodawcą. Ostatnio, gdy chciałem oddać krew, po wykonaniu badań laboratoryjnych zostałem zdyskwalifikowany z powodu niedokrwistości. Do tej pory byłem zdrowy. Czemu teraz mam anemię?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Agata Kasica Interna, Morąg
28 poziom zaufania

Podczas jednej donacji dawca oddaje około 460 ml krwi pełnej. Taką utratę zdrowy organizm jest w stanie odbudować samodzielnie, korzystając ze zgromadzonych zapasów żelaza oraz żelaza dostarczanego z pożywieniem. Jeśli jednak w diecie nie było dostatecznej podaży tego pierwiastka lub wystąpiły czynniki zwiększające zapotrzebowanie na żelazo, Pana organizm mógł nie poradzić sobie z utratą krwi i w związku z tym doszło do wystąpienia niedokrwistości. Pana lekarz rodzinny po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, badaniu przedmiotowym oraz wykonaniu odpowiednich badań dodatkowych oceni, czy powodem niedokrwistości jest niedostateczna suplementacja żelaza w diecie, czy też wystąpiły inne jej przyczyny. Jeśli powodem jest niedobór żelaza, lekarz zaleci odpowiedni preparat doustny oraz dietę i po wyrównaniu niedoborów będzie Pan mógł powrócić do oddawania krwi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty