Co robić z łuszczeniem naskórka?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie procesu łuszczenia się naskórka po nadmiernej ekspozycji na słońce. W pierwszych dniach lipca (miesiąc temu) w ciągu dnia spędzonego na słońcu mocno opaliłam ciało. Opalenizna była początkowo czerwona, jednak zbrązowiała w ciągu następnych kilku dni. Bezpośrenio po opalaniu nie czułam bólu przy dotyku typowego dla "spalenia", jednak około 10 dni później skóra zaczęła się okropnie łuszczyć, w każdym miejscu które było wtedy narażone na ekspozycję słońcem. Zaczęłam się niepokoić, ponieważ proces ten trwa już ponad 2 tygodnie i z dnia na dzień odchodzą mi coraz większe płaty naskórka (wielkości mniej więcej połowy dłoni). Nawilżam skórę masłem do ciała ale mam wrażenie, że to tylko nasila łuszczenie się i następnego dnia rano jest jej jeszcze więcej. Czy powinnam się niepokoić takim stanem? O czym może świadczyć? Udać się do lekarza czy spokojnie odczekać, aż ciało samoistnie oczyści się z martwego naskórka? W internecie przeczytałam o tym, że zwykle złuszczanie kończy się po ok. 7 dniach, natomiast u mnie mimo braku objawów oparzenia słonecznego proces ten ciągnie się już prawie 3 tydzień i nie widać jego końca. Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 21 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany proces jest naturalną odpowiedzią skóry po uszkodzeniu spowodowanym przez nadmierne promieniowanie UV. Jest to swojego rodzaju mechanizm obronny, który pomaga usunąć uszkodzone komórki naskórka.

Nawilżanie skóry masłem do ciała jest dobrym pomysłem, ale w niektórych przypadkach może spowalniać proces złuszczania, ponieważ utrzymuje martwy naskórek na powierzchni. Warto spróbować stosować łagodne balsamy lub kremy nawilżające, które pomogą utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry, ale nie będą utrzymywać martwego naskórka.

Jeżeli w ciągu najbliższych dni dolegliwość nie ustąpi, zalecamy skonsultować się z dermatologiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-sloneczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.