Co robić z pojawianiem się naczyniaków?

Dzień dobry. Synek ma skończone 6, miesięcy. Od urodzenia pojawiają się nowe naczyniaki. Jest ich już 6. Głowa,dwa na brzuchu,udo,jądro i palec. Jesteśmy pod kontrolą chirurga. Ale wczoraj zrobiłam synkowi badanie krwi. I wyszło że ma nadplytkowosc. Wyszło że ma 766 a norma 635.Wyzsze są również monocyty 1.63 a norma 1.15 i odsetek eos 5.5 norma 3.7 i 0.96tys eos a norma 0.82. czy jest się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia u swojego dziecka. Bardzo dobrze natomiast, że wykonywane są regularne badania oraz umawiane wizyty u lekarza specjalisty.

Naczyniaki są częstą przypadłością u niemowlaków i małych dzieci. Są to znamiona, pojawiające się w pierwszym roku życia. Są one najczęściej łagodnymi zmianami skórnymi. W ich obrębie występują dodatkowe naczynia krwionośne.

Nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania naczyniaków. Prawdopodobnie na rozwój takich znamion mogą wpływać czynniki genetyczne, leki przyjmowane podczas ciąży, wcześniactwo, a także ciąże mnogie.

Analizując przedstawiony wynik morfologii krwi, można by stwierdzić, że nastąpił zbyt wysoki poziom płytek krwi. Nadpłytkowość w okresie niemowlęcym może zdarzać się dość często, a przyczyną takiego stanu mogą być obecne naczyniaki, niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza oraz stany zapalne. Dodatkowo podwyższony poziom trombocytów może dotyczyć wcześniaków z niską masą urodzeniową.

Z racji odległości, zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą lub hematologiem dziecięcym. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki lub o powtórzeniu diagnostyki.

Życzymy dużo zdrowia dla Pani dziecka!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/naczyniak-u-niemowlaka

https://zdrowie.parenting.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak-u-noworodka

https://parenting.pl/naczyniaki-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.