Co robić z tą przepukliną u niemowlęcia?

Witam. Mój 1,5 miesięczny synek ma przepuklinę pępkową jest duża gdy napina się lub gdy płacze. Jest miękka i da się wcisnąć. Lekarz zalecił nic z tym nie robić tylko obserwować i układa dziecko na brzuszku. Natomiast inny lekarz postraszył, że to poważne i może dojść do uwięźnięcia. Proszę o radę. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przepuklina pępkowa występująca u niemowląt to częsty problem. Nie zawsze wymaga ona jednak leczenia operacyjnego, ponieważ w większości przypadków znika samoistnie przed ukończeniem piątego roku życia.

Dotyczy to najczęściej niewielkich przepuklin, w przypadku których zalecane jest jedynie wzmacnianie mięśni brzucha poprzez układanie dziecka w pozycji leżącej. Ważne jest również, aby nie dopuszczać dziecko do częstego krzyku i płaczu, ponieważ może to wzmagać objawy przepukliny oraz dbać o jego dietę.

Większa przepuklina bywa leczona plastrami podtrzymującymi mięśnie brzucha. Metoda ta nie zawsze jest skuteczna i dodatkowo bywa przyczyną reakcji alergicznych.

Operacja zalecana jest w przypadku przepuklin utrzymujących się do 4-5 roku życia, większych niż 2,5 centymetra oraz wtedy, gdy przepuklinie towarzyszy uwięźnięcie jelit. Zabieg nie jest skomplikowany. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i trwa około pół godziny.

Więcej informacji o przepuklinie pępkowej znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pepkowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.