Co robić z takim bólem kręgosłupa u 40-latki?

Witam serdecznie mam 40 lat od dłuższego czasu borykam się z bólem kręgosłupa... Na zlecenie neurologa zrobiłam rezonans magnetyczny ale do wizyty jest jeszcze trochę czasu ... Czy mój wynik pokazuje w czym tkwi problem i jest na to jakaś rada ...bo mówiąc szczerze ból robi się już nie do zniesienia , a ostatnio ból w pachwinie uniemożliwia chodzenie jak i w nocy ból pleców i jakby bioder przewrócenie się na drugą stronę ... Zmniejszenie fizjologicznej lordozy Os sacrum acutum S zachowan Obnizenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie L5, S2 dehydratacja Zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze na sasiadujacych ze sobą na krawędziach trzonow kregow Zmiany zwyrodnieniowe wytwórcz na sasiadujacych ze sobą wydziach trzonow kregow W obrębie trzonów hiperintensywne obszary w obrazach T1i T2 zaleznych o typie ognisk stłuszczenia Przepuklina krążka międzykręgowego L1 th12 dwuboczna Ucisk worka oponowego Zwężenie struktur kanalu nerwu rdzeniowego ubustronne intensywnie Na poziomie L 3-4-5 obwodowa, tylna przepuklina-protrusio krążka międzykręgowego, ucisk worka oponowego Zwężenie struktur kanalu nerwu rdzeniowego obustronne. siegaiace do korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego. Przepuklina extrusio krazka L5st w obrębie tkanki tłuszczowe epiduralnej Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i jakieś sugestie Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała już Pani dokładną diagnostykę obrazową, aby sprawdzić przyczyny dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Nie wspomniała Pani, czy występują choroby przewlekłe, które wymagają stałego leczenia. Istotny jest również prowadzony tryb życia, który ma ogromny wpływ na stan kręgosłupa oraz całego organizmu. Mała aktywność fizyczna oraz siedzący tryb życia przyczynia się do zintensyfikowania wymienionych przez Panią objawów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że uchwycono liczne zmiany zwyrodnieniowe. Zaobserwowano również dehydratację, czyli odwodnienie krążków międzykręgowych. Dodatkowo wyodrębniono ucisk na worek oponowy, który spowodowany jest prawdopodobnie rozwinięciem się przepukliny.

Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu. Na pewno niezbędna będzie zmiana trybu życia, a także wykonanie wskazanych zabiegów rehabilitacyjnych.

Bardzo pomocny może okazać się masaż leczniczy, mobilizacja oraz laseroterapia wskazanego odcinka kręgosłupa.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.