Co robić z tym ciągłym bólem głowy?

Dzień dobry Moim problemem jest notoryczny ból głowy pojawiający się przy czynnościach w większości uchodzących za zdrowe i normalne. Ból ma różne nasilenia i często ma charakter pulsujący nawet gdy ma niskie nasilenie. Często też pojawia się sama pulsacja. Ból i pulsacja jest praktycznie zawsze w tej samej części głowy czyli z przodu w okolicy czoła u góry. Pojawia się przy takich czynnościach jak: - podjęcie czynności fizycznych, ból pojawia się po ich wykonaniu: ćwiczenia siłowe lub aerobowe (bieganie), cięższa praca fizyczna lub lekka lecz z wystawieniem się na słońce, - spożycie dużego posiłku np. obiadu lub dużego śniadania bogatego w białko i tłuszcze, tutaj pojawia się ból z pulsacją lub sama pulsacja w towarzystwie skrajnej senności, której nie mogę powstrzymać ponieważ już nic "ogarniam" i oczy mi się same zamykają i przewracają czyli nie mogę już odpowiednio skupić wzroku i w konsekwencji tego wszystkiego muszę się położyć by mi przeszło - spożycie alkoholu: po spożyciu gdy alkohol przestanie działać to znaczy gdy wytrzeźwieję trochę ale nie pójdę spać tego samego dnia to pojawia się ból jednak jego nasilenie nie jest wysokie natomiast pulsacja jest silna. - mam również problemy z koncentracją, pamięcią i zachowaniem uwagi co utrudnia mi funkcjonowanie i przez co np nie mogę przeczytać strony lub skutecznie się uczyć w normalnym czasie a przy bardziej skomplikowanych zadaniach dosłownie się wyłączam, cały czas odpływam myślami i nie ma mnie w chwili obecnej, można powiedzieć że "bujam w obłokach" cały czas, i właśnie gdy próbuję być uważny i skupiony na siłę to pojawia się ból z pulsacją - niekiedy ból z pulsacją może pojawić od tak sam z siebie bez powodu lub nie z przyczyn wymienionych powyżej. Wracając do czynności fizycznych i sportu, w tym przypadku ból jest najsilniejszy, w przypadku gdy wysiłek fizyczny jest lekki to nie ma problemu jednak przy takich gdzie trzeba się wykazać już pojawia się problem. Ból po wysiłku fizycznym jest najsilniejszy i pulsujący niemalże zawsze. Na początku jest mały jednak z czasem się nasila. Boli najmocniej i pulsuje i muszę leżeć w łóżku i czekać aż przejdzie po paru godzinach ponieważ znów nic nie "ogarniam". Niekiedy ciężko jest mi przy tym bólu oczy otworzyć. W przypadku spożyciu posiłków w ostatnim czasie się trochę poprawiło i nie cierpię już tak bardzo. Przy całej reszcie jednak pozostaje tak samo. Przy nauce lub bardziej skomplikowanych zadaniach mogę być skoncentrowany przez krótki czas, później jestem tak zmęczony (ta sama część głowy odczuwa zmęczenie) że muszę położyć inaczej będzie boleć mnie głowa. Jeśli chodzi o uwagę i koncentrację to nie potrafię się zazwyczaj w pełni skupić i przez to niekiedy popełniam błędy a w niektórych trudniejszych zadaniach często. Ból ten towarzyszył mi chyba od bardzo dawna ale wcześniej nie zwracałem na to uwagi i z tego powodu podświadomie unikałem lub nie wkładałem dużego wysiłku w aktywności fizyczne czy nie robiłem wiele rzeczy by uniknąć bólu głowy. Wyjątkiem były używki (alkohol) które obecnie staram się ograniczać. Dopiero teraz zauważyłem że z moją głową, z moim mózgiem dzieje się coś niedobrego. Ciągłe bóle pulsujące i problemy z uwagą i koncentracją przyczyniają się do tego że nie mogę poprawić swojego stanu zdrowia, podjąć cięższej pracy, nie mogę podjąć ćwiczeń fizycznych ani nauki bardziej skomplikowanych rzeczy. Te bóle skutecznie odstraszają mój organizm. Zaznaczyć również muszę że podczas ćwiczeń siłowych i biegania w sumie także jest tak że głowa od wysiłku zaczyna mi mocno pulsować, w ćwiczeniach siłowych nawet tak się dzieje, że mogę podczas treningu zasnąć na podłodze ponieważ moja głowa jest tak mocno zmęczona. Moim zdaniem to nie jest normalne by podczas treningu fizycznego móc zasnąć. Inni ludzie po treningu czują się bardzo dobrze natomiast ja nie mogę się ich podjąć bo za każdym razem po nich cierpię tak bardzo że nie mogę funkcjonować przez jakiś czas. Lekka aktywność fizyczna nie sprawia natomiast takich problemów. Wszystko to znacząco utrudnia mi prawidłowe funkcjonowanie. Co to może być? Do kogo powinienem się udać z tym problemem? Z tymi objawami?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za tak szczegółowe opisanie problemu. Jednak radzimy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań i znalezienia przyczyn Pana dolegliwości.

W Pana wypowiedzi można zauważyć dwie kwestie - pierwsza to być może wysiłkowy ból głowy, a więc taki, który jest związany z ruchem i wysiłkiem – taki ból w rozróżnieniu neurologicznym charakteryzuje się pulsującym charakterem, występuje w okolicy czoła albo potylicy i najczęściej jest przypadłością młodych mężczyzn. W diagnostyce wyklucza się istnienie innych potencjalnych chorób, sprawdza się też, czy chory nie cierpi na nadciśnienie tętnicze, które zwykle objawia się po przesileniu organizmu. Szerzej o temacie nadciśnienia przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-objawy-przyczyny-leczenie.

Druga kwestia to problemy z koncentracją, pamięcią, nadmierna senność – w tym przypadku radzimy poprosić lekarza o zlecenie podstawowych badań, które będą wskazywały, w którym kierunku należy szukać rozpoznania przyczyny Pana dolegliwości. Być może są to łatwe do uzupełnienia niedobory magnezu i potasu, czy też witamin. Proszę zapoznać się z tym artykułem, szerzej omawiamy Pana problem: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja-i-pamiecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.