Co mam robić z tym nawrotowym bólem głowy?

Dzień dobry moim problemem jest ból głowy. Ból pojawia się zawsze w tym samym miejscu czyli z przodu głowy w okolicy czoła i nieco nad nim. Ból często miewa charakter pulsacyjny a czasami występują same pulsacje i nieprzyjemne uczucie w tym rejonie głowy. Dolegliwości mają różne nasilenie i pojawiają się zarówno w trakcie jak i po takich czynnościach i stanach w szczególności jak: stosowanie używek (alkohol), cukru, spożycie dużego posiłku (tutaj pojawia się inny objaw to jest skrajne zmęczenie i lekka pulsacja) uprawianie sportu, stres, nauka, koncentracja na wykonywanym zadaniu, próba utrzymania uwagi, podniecenie seksualne i czynności seksualne, a także w innych okolicznościach albo nawet z nieznanej przyczyny. Oprócz bólów i pulsacji mam także problemy z koncentracją. Mam tak od bardzo dawna i teraz się nasiliło. Najgorszy ból i pulsacje pojawiają się w przypadku wysiłku fizycznego. Potrafię nawet usnąć podczas ćwiczeń. Z tego też powodu zawsze unikałem wysiłku. Co to może być? Do jakiego lekarza powinienem się udać? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z przedstawionych przez Pana objawów wynika, że sytuacja, z którą się Pan zmaga ma charakter przewlekły i dokuczliwy, dlatego wskazane byłoby jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem i zdiagnozowanie problemu. Postawienie diagnozy w takiej sytuacji nie będzie proste i wymaga przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego. W celu diagnozy wykonuje się badania takie jak: tomografia komputerowa; rezonans magnetyczny; EEG. Dokładne badania pozwolą wykluczyć choroby takie jak np. guz mózgu lub padaczka. Jeśli bólom towarzyszą niepokojące dolegliwości, wykonuje się dodatkowe badania. Proponuję zacząć leczenie od lekarza pierwszego kontaktu, który najpewniej skieruje Pana do neurologa.

Pulsujący ból głowy jest najczęściej związany z migreną lub ma charakter napięciowy i wiąże się go z nadciśnieniem tętniczym. Warto zauważyć, że czasami nadciśnienie tętnicze może wywołać bóle i zawroty głowy, napady duszności, nadmierne pobudzenie lub też nieuzasadnione zmęczenie.

Osoby, które doznają pulsujących bólów głowy powinny zadbać o higienę snu oraz unormowanie trybu życia, przeznaczanie odpowiedniego czasu na odpoczynek, aktywność fizyczną.

Więcej informacji na interesujący Pana temat znajduje się w artykułach pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://parenting.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/pulsujacy-bol-glowy-przyczyny-metody-niekonwencjonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.