Co robić z tym nawracającym bólem pleców?

Dzień dobry, Proszę uprzejmie o podpowiedź: mam nawracający ból pleców (mniej więcej "na godzinie 3:00"). Odebrałem dziś wyniki RTG: Niewielkie prawoboczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z rotacją trzonów. Obniżenie przestrzeni międzykręgowych na poz. L4/L5 i L5/S1. Cechy masywnej sklerotyzacji podchrzęstnej blaszek granicznych trzonów kręgów na poziomie L5/S1. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów najbardziej nasilone na poziomie L5 i S1. Wysokość trzonów kręgów i pozostałych przestrzeni m/k odcinka lędźwiowego kręgosłupa zachowana". Czy ten opis wskazuje na przyczynę problemów bólowych? Jaki powinienem wykonać następny krok? Pozdrawiam,
MĘŻCZYZNA, 59 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

dolegliwości bólowe, o których Pan pisze i umiejscowienie ich w okolicach łopatek wskazuje raczej na problemy z odcinkiem piersiowym, a RTG wykonane przez Pana obejmuje odcinek lędźwiowy.

Na tym poziomie widoczne są początki choroby zwyrodnieniowej (często jest ona skutkiem zużywania się z biegiem lat struktur kostnych i chrzęstnych kręgosłupa czy wieloletnich zaniedbań), która polega na stopniowej degradacji krążka międzykręgowego i jego funkcji – wskazuje na to obniżenie przestrzeni międzykręgowych.

To oraz osteofity i sklerotyzacja mogą być przyczyną dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

O osteofitach i sklerotyzacji dowie się Pan więcej z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/osteofity-przyczyny-objawy oraz https://portal.abczdrowie.pl/sklerotyzacja.

Natomiast, by ustalić nasilenie, a także rodzaj leczenia choroby konieczne będą prawdopodobnie bardziej szczegółowe badania obrazowe – np. MRI, ponieważ RTG pokazuje jedynie struktury kostne, tkanki miękkie są niewidoczne. Stąd wartość badania RTG w ocenie chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa nie jest zbyt duża.

Warto skonsultować dolegliwości i wynik badania z ortopedą, ten specjalista powinien wykonać także badanie fizykalne i zadecydować o dalszym postępowaniu – leczeniu farmakologicznym, rehabilitacji itd.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty