Co robić z tym znamieniem okolicy pośladków?

Dzień dobry, Od 20-15 lat posiadam narośl / znamię bezbarwnikowe może 1 cm średnicy między pośladkami, w okolicach odbytu. Jest to krępujące położenie, dlatego nigdy nie udałam się z nim do lekarza. Niedawno na innym badaniu lekarz w gabinecie prywatny zaproponował laserowe usunięcie i wysłanie do zbadania. Proszę o informację jak wygląda taki zabieg a następnie proces gojenia się rany (tym bardziej że jest położone niedaleko odbytu), czy taki zabieg można również otrzymać na Fundusz?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie znamię barwnikowe, które Pani posiada ma nietypowe położenie. Niemniej jednak, jego usunięcie oraz poddanie analizie patomorfologicznej wydaje się niezbędne. Jest to bowiem okolica, która niestety poddawana jest ciągłemu drażnieniu. Szczególnie chodzi tutaj o zabiegi higieniczne, ale także o ciągły kontakt skóry z materiałem ubrań, które Pani nosi. Należałoby się w tym wypadku udać do dermatologa celem wykonania wstępnej oceny oraz badania wizualnego czy dermatoskopowego. Lekarz na podstawie uzyskanego obrazu, będzie mógł podjąć decyzję, co do dalszego postępowania oraz ewentualnego usunięcia tego znamienia. Jeśli faktycznie trzeba będzie laserowo usunąć zmianę, to raczej sam zabieg nie jest mocno skomplikowany. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a rekonwalescencja zależy od wielkości oraz głębokości cięcia. Po zabiegu trzeba zadbać o higienę tamtej okolicy, a także o zmianę opatrunków. Możliwe, że konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku czy leków przeciwbólowych. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem dermatologiem i poddanie się koniecznym badaniom oraz ewentualnemu usunięciu znamienia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-znamion-barwnikowych

https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-zmian-skornych-wskazania-przebieg-badanie-histopatologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki

https://portal.abczdrowie.pl/znamiona-barwnikowe-kiedy-usuwac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.