Co robić z tymi plamami na udach?

Dzien dobry. Od ok. 2 miesiecy mam problem ze skora na udach. na poczatku pojawila sie pokrzywka, potem straszny swiad a teraz na calej wewnetrzej stronie ud mam takie czerwone plamy . Nogi bardzo swedza, zostalam skierowana na badania alergiczne ale terminy sa odlegle. Jezeli chodzi o morfologie - wszystko w normie, poza granulocytami kwasochłonnymi. Badałam rowniez kał i mocz - brak pasozytow, nic nie odbiega od normy. Nigdy wczesniej nie mialam na nic alergii, nie zmienialam proszku do prania ani diety. Probowalam nawilzac nogi, stosowac emolium i daktarin ale nic nie pomaga. Alergolog nie wiedzial co moze powodowac takie zmiany na udach.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani tak długo nieprzyjemne dolegliwości związane ze świądem skóry. Na pewno stan taki wpływa na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.

Bez dokładnej diagnostyki trudno jest jednoznacznie określić, jaka mogłaby być przyczyna takich objawów skórnych. Po wykonaniu testów alergicznych, sytuacja prawdopodobnie powinna zostać wyjaśniona. Biorąc pod uwagę fakt, że dotychczasowe badania wyszły prawidłowe, za wyjątkiem eozynocytów, czyli granulocytów kwasochłonnych, można by przypuszczać, że przyczyną takiego stanu jest pewna alergia. Eozynocyty wzrastają zazwyczaj w przypadku występowanie alergii oraz bytowania pasożytów w organizmie. Mimo, że przeprowadziła Pani badania w kierunku pasożytów, nie można tez całkiem wyeliminować takiej ewentualności. Dzieje się, tak, gdyż nie zawsze badania laboratoryjne są w stanie wykryć pasożyty w każdej ich fazie życia.

Pani objawy skórne, czyli uciążliwy świąd po wewnętrznej stronie ud to nietypowy objaw, gdyż nie doszło do zmian dermatologicznych w obrębie innych miejsc. Możliwe, że materiał, z którego wykonana jest odzież, którą Pani nosi, może nasilać takie objawy. Istnieje również przypuszczenie, że pewien składnik Pani diety mógł spowodować takie dolegliwości, bądź też doszło do alergii krzyżowej.

Zalecamy Pani poczekać na testy alergiczne, aby mieć dokładny obraz, czy i co powoduje u Pani taką reakcję skórną. W przypadku zaostrzenia się takiego stanu, zalecamy konsultację z lekarzem alergologiem lub dermatologiem, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/granulocyty

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.