Co robić z wczesnym wybudzaniem podczas stosowania Trittico?

Witam, od ponad 40 dni zażywam lek Trittico XR 150 mg. Niestety pojawił się u mnie problem - wczesnego wybudzania. Od kilku dni budzę się ok 3-4 i ciężko mi później zasnąć. Czasem mi się udaje, a czasem nie. Czy powinienem zwiekszyc dawke? a moze ją zmniejszyć? Wizytę mam dopiero za miesiąc umówioną z lekarzem, dlatego pytam tutaj. Cierpię na uogólnione zaburzenia lękowe i stosunkowo często zdarzają mi się bezsenne noce - stąd trittico. Biorę udział również w terapii poznawczo-behawioralnej.

Redakcja abcZdrowie

Witam Pana serdecznie!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Niestety, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi przez Internet – nie podał Pan swojej wagi ani nie napisał, czy przyjmuje inne leki. To, co mogę Panu zaproponować doraźnie, to zmiana godziny przyjmowania leku (na około 1 h przed planowanym zaśnięciem) i obserwacja swojego samopoczucia i jakości snu.

Lek Trittico (trazodon) należy do grupy leków SSRI, a więc działa głównie przeciwdepresyjnie, a jego działanie nasenne jest łagodne i tylko wspomagające. Jeśli Pana zaburzenie lękowe jest nasilone, to najprawdopodobniej w tym przypadku konieczna jest modyfikacja leczenia – zwiększenie dawki lub zmiana preparatu. Odradzam samodzielne zwiększanie dawki leku.

Proszę pamiętać, że właściwe dobranie leków (i prawidłowych dawek) to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Bardzo dobrze, że farmakoterapię łączy Pan z psychoterapią. Ale paradoksalnie, praca nad sobą podczas terapii może wywoływać także trudne emocje, a tym samym przejściowe pogorszenie samopoczucia. Warto być tego świadomym i dać sobie potrzebny czas na powrót do zdrowia.

Należy też pamiętać, że zaburzenia snu to złożona kwestia - może je wywoływać wiele czynników, które warto poznać i wyeliminować. Jest to obszerny temat, dlatego zachęcam do lektury materiałów w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-trittico-na-mnie-nie-dziala

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.