Jak bezpiecznie odstawić Trittico w leczeniu bezsenności?

Witam. Od listopada 2023 stosuję lek trittico w leczeniu bezsenności. Zaczynałam od dawki 150mg, aktualnie jestem na dawce 25mg. Chciałabym całkowicie odstawić lek. Jak mogę to zrobić nie pogarszając snu ?
KOBIETA, 29 LAT 2 tygodnie temu

Witam. Odstawienie leku Trittico (trazodon) powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, aby minimalizować ryzyko nawrotu objawów bezsenności oraz innych potencjalnych skutków ubocznych. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w bezpiecznym odstawieniu leku:

Konsultacja z lekarzem: Przed rozpoczęciem procesu odstawiania leku, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. On pomoże ocenić Twoją obecną sytuację zdrowotną i dostosować plan odstawienia.

Stopniowe zmniejszanie dawki:

Ponieważ już zmniejszyłaś dawkę do 25 mg, kolejnym krokiem może być dalsze zmniejszanie dawki. Można to zrobić na przykład poprzez zmniejszenie dawki o 12,5 mg co tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od tego, jak dobrze tolerujesz zmniejszanie dawki.

Na przykład: 25 mg -> 12,5 mg -> 6,25 mg -> odstawienie.

Monitorowanie objawów: Regularnie monitoruj swoje objawy i notuj wszelkie zmiany w jakości snu oraz ogólnym samopoczuciu.

Jeśli zauważysz pogorszenie snu lub inne objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Wprowadzenie zdrowych nawyków snu: Utrzymuj regularny harmonogram snu, idąc spać i wstając o tych samych porach każdego dnia. Unikaj kofeiny, alkoholu i dużych posiłków przed snem.

Stwórz relaksującą rutynę przed snem, np. czytanie książki, medytacja czy ciepła kąpiel. Unikaj ekranów (telefonów, komputerów, telewizorów) co najmniej godzinę przed snem.

Wspomaganie relaksacji: Praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja czy techniki oddechowe, mogą pomóc w zasypianiu bez potrzeby używania leków.

Alternatywne terapie: Jeśli masz trudności ze snem po odstawieniu leku, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach terapii poznawczo-behawioralnej dla bezsenności (CBT-I), która może być skuteczna w leczeniu bezsenności.

Proces odstawiania leków zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego ważne jest, aby działać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pozdrawiam M Bakun