Co stosować przy skręconej stopie?

Mam skrecona stope co najlepsze poniewaz specjalista nic nie zapisal. Oprocz okladow z wody i octu.

Szanowny Panie, jak rozumiem wykluczono u Pana złamanie w okolicy stawu skokowego. W takim wypadku, gdzy jednoczesnie nie ma wskazań do leczenia operacyjnego (np. zerwanie więzadła lub więzadeł stawu skokowego z niestabilnością itp) postępowaniem, które powinno Panu przynieść poprawę jest:
- stosowanie pzrez pierwsze 3-5 dni okładów z lodu 4x dz. po 10-15 minut
- podczas siedzenia, leżenia elewacja ( unoszenie) kończyny dolnej nieco powyżej tułowia - w pozycji leżacej wystarczy podłożenie kilku kocy pod podudzie
- odciążenie skręconego stawu przez 7-10 dni - kule łokciowe i chodzenie jedynie z dostawianiem tej kończyny
- zakup stabilizatora na staw skokowy - do noszenia pzrez okres 3-6tyg w zależności od stopnia skręcenia stawu (ocenia lekarz)
- miejscowo można zastosować Lioton 1000 - w przypadku obecności krwiaka i obrzeku
- codzienne izometryczne ćwiczenia mięśni łydki (napinania)
- przerwa w treningach sportowych po tego typu urazie powinna wynosić około 6 tyg
- w zależności od stanu klinicznego (stopnia skręcenia stawu) wskazana jest również rehabilitacja
- w przypadku jakichkolwiek watpliwości proszę zgłosić się do kontroli ortopedycznej.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do formy

Szanowny Panie,
Jeśli wykluczono uraz wymagający unieruchomienia lub leczenia operacyjnego, objawowo można stosować: maści z lekami przeciwzapalnymi/przeciwbólowymi (do nabycia bez problemów w aptece, większość bez recepty) oraz chłodzenie i elewację. Pozdrawiam, dr n.med. Paweł Kołodziejski, chirurg stopy i stawu skokowego