Co takiego dokładnie może sugerować ten ból brzucha?

Od około tygodnia czuje ból brzucha. Najpierw pojawił się z prawej strony obok pępka, później przeszedł na lewą. Ból jest kłujący i raz mija a raz się pojawia. Po kilku dniach głównie zaczął mnie boleć/kłuć brzuch w bokach. Zazwyczaj kiedy jem jest ok tzn nie boli mnie brzuch. Leżąc na bokach boli mnie jedna lub drugą strona, w zależności od pozycji. Ból zaczął też promieniować na nerki choć nie cały czas. Od jakiś 3 dni pojawia się czasem szybsze bicie serca i problemy z przelykaniem i oddychaniem (też mijające, trwają czasem godzine, czasem mniej). Często mi się odbija. Mocz oddaje normalnie (dużo teraz pije), kał wcześniej występował jako biegunka (tylko rano) przez dwa dni, później normalne wyoroznienie. Dziś mało ale stosunkowo normalnie (nie jem dużo przez lęk o ból brzucha choć staram się by żołądek nie był pusty). W krwi podniesiona była jedynie kreatynina, w moczu lekka ilość białka i bakterie (będę powtarzać badanie). USG brzucha w porządku, ginekologiczne USG również. EKG było dobre. Palpacyjnie nie boli brzuch, nie jest wzdęty. Martwia mnie te kłucia, bo nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Nie mam na nic siły i robi mi się słabo (za to winie ogólne osłabienie). Mój lekarz zastanawia się nad wypisem do szpitala w celu konkretniejszych badań. Nie mam pojęcia co robić i co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują takie niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Taki stan zdrowia może znacznie obniżać, jakość oraz komfort życia. Dobrze jednak, że podjęła już Pani pewną diagnostykę, aby poznać przyczynę takich objawów.

Na podstawie wymienionych objawów oraz przedstawionych wyników badań, można by wstępnie wyeliminować poważniejsze schorzenia. Obecność podwyższonej kreatyniny oraz białka w moczu, mogłaby świadczyć o pewnych problemach z nerkami. Możliwe, że doszło do infekcji bakteryjnej w obrębie układu moczowego, a ból z tym związany promieniuje w dalsze rejony jamy brzusznej.

Jednakże przebyte biegunki, a także kłujący bój w okolicach pępka oraz boków brzucha, mógłby wskazywać na schorzenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, przede wszystkim na choroby czynnościowe i zapalne jelit. Możliwe, że cierpi Pani na pewną nietolerancję pokarmową, która wywołuje takie objawy bólowe.

Na pewno, warto by było rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak kolonoskopia i tomografia komputerowa brzucha. Takie badania powinny wykluczyć inne choroby.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie wskazać przyczynę Pani problemów zdrowotnych. Proponujemy, więc konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.