Co takiego mówi opis rtg odcinka szyjnego?
Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację wyniku RM odcinka szyjnego. Oczywiście wybieram sie na wizytę do neurochirurga, ale termin jest dośc odległy i bardzo sie niepokoję. Towarzyszą mi bóle promieniujące w odcinku szyjnym po prawej stronie, ostatnio też drętwienie, mrowienie, osłabienie prawej ręki. Mam 44 lata. "W trzonach kręgów c4-c5 przy krawędziach tylnych zmiany zwyrodnieniowe typ 1 wg Modica. W dolnej części trzonu kręgu Th3 ognisko o wym. 9mmx6mm hiperintensywne w obrazach T2trim, T2 zal. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowe krążków m-k c4-c5, c5-c6, c6-c7 pod postaciądehydratacji i obniżonych wysokości. Prawoboczna wypuklina krążka m-k c3-c4 z towarzyszącą niewielką osteofitozą na tylnobocznych krawędziach trzonów po stronie prawej z częściowym przewężeniem otworu m-k prawego. Okrężna z prawostronną lateralizacją wypuklina krążka m-k c4-c5 z towarzyszącą osteofitozą na tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgów, z dość znaczną redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego, dyskretną modelacją rdzenia kręgowego, przewężeniem otworów m-k - bardziej prawego, z możliwością konfliktu z korzeniami nerwowymi. zwłaszcza po stronie prawej. Okrężna wypuklina krążka m-k c5-c6 z towarzyszącą osteofitozą na tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgów, z redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego, przewężeniem otworów m-k, z możliwością kontaktu z korzeniami nerwowymi po obu stronach. Okrężna z lewostronną lateralizacją wypuklina krążka m-k c6-c7 z redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego, przewężeniem otworów m-k - bardziej lewego, możliwością kontaktu z korzeniami nerwowymi, zwłaszcza po lewej stronie. Rdzeń kręgowy w zakresie badania bez zmian ogniskowych. Migdałki móżdżku nie schodzą poniżej płaszczyzny otworu wielkiego"

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Szanowna Pani,
interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Ważne jest aby Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam Jakub Wiśniewski