Co to jest schyłkowa niewydolność wątroby?

Jestem mężczyzną w wieku 52 lat. Po zabiegu przepukliny pachwinowej dowiedziałem się, że mam dodatni HCV, alat i aspat 61,60 (te badania przeprowadzano już trzykrotnie celem potwierdzenia u hepatologa) Biopsje wątroby mam planowaną na termin telefoniczny. Czekam już drugi miesiąc. W towarzystwie ubezpieczeniowym dowiedziałem się, że w związku ze schyłkową niewydolnością wątroby wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Czy opisane wyżej objawy mogą prowadzić do tej niewydolności. Nie mogę znaleźć definicji schyłkowej niewydolności wątroby. Proszę o zdefiniowanie tego schorzenia. Dziękuję.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

schyłkowa niewydolność wątroby to całkowite i  nieodwracalne upośledzenie funkcji wątroby, z występowaniem encefalopatii (śpiączki) wątrobowej, zaburzeń krzepnięcia, wodobrzusza, żółtaczki. Jest to stan zagrożenia życia, w którego przypadku często jedyną metodą leczenia jest przeszczep wątroby.

Niewydolność wątroby może rozwinąć się w przebiegu wielu schorzeń wątroby, w tym również infekcji WZW C (dotyczy niewielkiego odsetka zakażonych). U pacjentów z WZW C ważne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki (w tym biopsji wątroby), na której podstawie można określić stopień zaawansowania choroby i zastosować właściwe leczenie.