Czy biopsja wątroby jest konieczna?
Witam! Pytanie dotyczy wyników męża, 35 lat, praca siedząca, mało ruchu, największy posiłek - kolacja, lekka otyłość brzuszna i nadwaga, co jest u niego rodzinne ze strony mamy i taty. Około 3 lat temu miał lekko podwyższony ALAT, niewiele ponad normę. Lekarka stwierdziła, że to pewnie stłuszczenie wątroby. Mąż wtedy nie wykonał USG i zapomniał o tym. Niedawno powtórzył jednak badania i ALAT wynosił 118, a ASPAT 57, glukoza 96, cholesterol całkowity 195, wszystkie parametry morfologii w normie, ob - 12. Po tych wynikach wykonał USG.Wyniki USG męża -wątroba prawidłowej wielkości jednorodna, o cechach stłuszczenia miąższu. W zakresie płata prawego 5/6 ty segment, niesostrokonturowany obszar o niższej echogeniczności - najpewniej obszar ogniskowej hyposteatozy? Naczynia wrotne wew.-wątrobowe i zew.-wątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone. Pozostała część USG jamy brzusznej w normie. Ponadto wykonał badanie GGTP-49 - norma do 64, bilirubina 1,19 - norma do 1,20, ujemny wynik na żółtaczki B i C, amylaza poniżej normy 17, CRP-6,20.Dodatkowe dolegliwości - przewlekłe zapalenie zatok i katar od kilku miesięcy i nawracające hemoroidy (czasem jasna krew, śluz, świąd, wypadanie guzka na zewnątrz), częste odbijania i problemy gastryczne szczególnie w przypadku zmiany diety czy podróży. Polepszenie przy dobrej diecie i stabilizacji życia. Wszystkie te wyniki widziała pani doktor z przychodni i stwierdziła, że to świadczy o łagodnych zmianach wątroby. Powiedziała, że jak będziemy następnym razem w Polsce, gdyż mieszkamy za granicą, da mężowi skierowanie do hepatologa i że najlepiej nie wcześniej niż za 6 miesięcy możemy powtórzyć badania i USG. Zaleciła dietę, ruch i hepatil. Gdy zaczęłam drążyć temat wspomniała, że hepatolog być może zleci biopsję, co mnie, szczerze mówiąc, wystraszyło. Czy wynik USG męża może świadczyć o czymś groźnym? Co to jest hyposteatoza? Czy jest to związane z otłuszczeniem? Szczerze mówiąc, bardzo się tym martwię i chciałabym dokładnie wiedzieć co sugeruje to USG i czy te zmiany są groźne, odwracalne? Z czego mogą wynikać? Pozdrawiam serdecznie!

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania
Witam,
Jeśli chodzi o przyczynę podwyższenia enzymów wątrobowych w przypadku Pani męża, to najprawdopodobniej jest to stłuszczenie wątroby. Najprawdopodobniej jest to związane z nadwagą. Przy stłuszczeniu wątroby enzymy podwyższone są jedynie nieznacznie. Oczywiście należy wykluczyć też inne przyczyny podwyższenia enzymów tj. zakaźne czy strukturalne. W przypadku Pani męża wykonano usg wątroby, które wykazały stłuszczenie wątroby. Na szczęście nie uwidoczniono żadnych niepokojących zmian, obszar hyposteatozy świadczy jedynie o nierównomiernym rozkładzie tłuszczu i również nie jest powodem do niepokoju.
Biopsja wątroby jest to pobranie materiału z wątroby, który następnie ocenia się pod mikroskopem. Wykonuje się ją w przypadkach trudnych diagnostycznie. U Pani męża nie pojawiły się żadne dodatkowe objawy, co świadczy o tym, że prawdopodobnie mamy do czynienia ze zwykłym stłuszczeniem wątroby. W takich wypadkach biopsja nie będzie potrzebne.
Aby zmniejszyć stłuszczenie wątroby ważna jest redukcja masy ciała. Ważne jest, aby dietę połączyć z wysiłkiem fizycznym. Należy starać się uprawiać ruch przynajmniej 30 minut dziennie. Poza tym należy unikać pokarmów smażonych i grillowanych. Dietę warto wzbogacić o świeże warzywa i owoce i zrezygnować z picia słodkich i gazowanych napoi.
Warto skonsultować się z hepatologiem, aby upewnić się co do diagnozy i wykluczyć inne choroby. Biopsja wątroby nie wydaje się być jednak potrzebna, jest to badanie inwazyjne i wykonywane dość rzadko.