Podwyższony Alat a możliwe przyczyny

Witam, na badaniach wstępnych do pracy wyszedł mi podwyższony Alat - 67. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym zlecono powtórne badanie krwi i usg jamy brzusznej. Wyniki - podwyższony Alat - 58 (norma do 46), bilirubina - 0,78, anty-hcv nieobecne. USG: wątroba echojednorodna, niepowiększona. Moje pytanie - co może powodować podwyższony poziom Alat? Między badaniami krwi był dokładnie tydzień różnicy. Czy powinienem wykonać jeszcze inne badania, żeby sprawdzić przyczyny podwyższonego Alat? Skonsultować ze specjalistą podwyższony Alat? Jeżeli powinienem wykonać inne badania to jakie konkretnie? O czym świadczy podwyższony Alat? Czy podwyższony Alat może sugerować jakąś chorobę? Jaką konkretnie? Czy podwyższony Alat mógł pojawić się po lekach? Bardzo proszę o pomoc, co to może być. Pozdrawiam serdecznie.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Alat jest obok Aspat enzymem wątrobowym, podwyższającym się przy uszkodzeniach bądź podrażnieniach miąższu wątroby. U Pana mamy niewielkie podwyższenie enzymu, wykazujące tendencję do zmniejszania się, przy prawidłowych innych wynikach. Może to być spowodowane działaniem leków, wirusami wątrobowymi, innymi wirusami przebiegającymi czasem bezobjawowo(EBV,CMV), czy zaostrzeniem pewnych przewlekłych schorzeń jak np. niewydolność serca.

Nie znam Pana stanu zdrowia, więc nie mogę się wypowiedzieć, co jest przyczyną podwyższenia Alat w Pana przypadku, ale nie wygląda to groźnie i wydaje się wykazywać tendencję do normalizacji.

Pozdrawiam serdecznie.