Co to jest za torbiel i czy jest niebezpieczna?

Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Mama pół roku temu wykryła torbiel, była na usg i na mammografii, po wizycie u onkologa pani doktor stwierdziła, że nie ma się co martwić i trzeba obserwować, za pół roku do kontroli. Wróciła dzisiaj od lekarza i okazało się przy USG: „na 2 godz. torbiel wielokomorowa, skupisko drobnych o łącznym wymiarze ok. 15 mm, poza tym zmian ogniskowych w obu sutkach nie stwierdzam, przewody mlekowe nieposzerzone, powiększonych węzłów chłonnych pachowych nie uwidoczniłem”. Pani onkolog dała skierowanie na biopsję cienkoigłową. W rodzinie nikt nie miał raka piersi. Proszę bardzo o pomoc, wyczytałam, że są groźne, bardzo się boję! Błagam, czy to coś strasznego?:( Proszę o szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Wyniki badania USG sugerują zmianę torbielowatą piersi. Torbiele są zmianami łagodnymi, które nie niosą dużego zagrożenia dla zdrowia kobiety. Torbiel jest tylko określeniem struktury zmiany, która ma charakter pęcherzyka wypełnionego płynem. Występują dosyć często u kobiet między 30. a 50. rokiem życia.
Jednoznaczne rozpoznanie co do rodzaju zmiany zostanie postawione jednak dopiero przez histopatologa po zbadaniu materiału pobranego podczas biopsji. W chwili obecnej nie ma powodów do obaw.
Twoja mama powinna pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl