Co to krwawienie może oznaczać?

Witam! Mam 18lat i od około pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne Vixpo. Ostatnio podczas wyjazdu zapomniałam ich ze sobą wziąć, przez pominęłam 4 tabletki. W tym czasie współżyłam dwa razy z moim chłopakiem bez dodatkowego zabezpieczenia. Parę dni temu w trakcie dni płodnych, dokładnie 16, 17 i 18 dc, dostałam silnego krwawienia i bólu podbrzusza oraz pleców. Dodam, że dawno nie miałam takiego okresu okropnego, raczej mam po tabletkach lekki i łagodny. Wiec to obfite krwawienie w tych dniach mnie zaskoczyło. Co to może oznaczać? Mogłam zajść w ciąże? Robiłam test, ale mogło być za wcześnie, bo wyszedł negatywny. Dzwoniłam do mojej ginekolog, ale wizytę mam dopiero za miesiąc... kazała mi czekać i brać dalej tabletki Co powinnam zrobić? Co to krwawienie może oznaczać? Dodam jeszcze, ze biorę leki antydepresyjne i przeciwlękowe, które podobno mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Z góry dziękuje za odpowiedź, Pozdrawiam, Adrianna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przy pominięciu jednej tabletki wzrasta ryzyko wystąpienia owulacji, natomiast ponieważ pominęła Pani aż 4 tabletki, to obfite krwawienie jest krwawieniem z odstawienia, czyli reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi.

W przypadku pominięcia pigułek nie należy współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia, gdyż – jak już wspominałam – zachodzi zwiększone ryzyko pojawienia się dni płodnych, których de facto nie ma przy regularnym, prawidłowym zażywaniu pigułek.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Zbliżenia intymne, o których Pani pisze, mogły skutkować zapłodnieniem, natomiast nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością. Niemniej powinna Pani wykonać test ciążowy – po upływie 10-14 dni od stosunku wynik powinien być miarodajny.

Więcej informacji na temat testów ciążowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku pozytywnego wyniku testu ciążowego należy niezwłocznie przerwać stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wynik negatywny oznacza możliwość kontynuowania zażywania pigułek – proszę jednak wówczas pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu mechanicznym (czyli prezerwatywie) aż do końca blistra tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.